Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşlık müjdesini verdiği Suriyeli Mahmud, duygularını anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da enkazı elleriyle kazıp depremzedeleri kurtaran Suriyeli Mahmud ve ailesine vatandaşlık verileceğini söylemişti. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından duygularını anlatan Mahmud El Osman, 'Ben bu şeyi yaparken ödül almayı hiç düşünmedim ama çok sevindim' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir ziyareti sonrası Suriyeli Mahmud'a vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından duygularını anlatan Elazığ'da bulunan Mahmud El Osman, çok sevindiğini söyledi.

Erdoğan, Cezayir ziyareti sonrası Elazığ'da enkazı elleriyle kazıp Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın'ı kurtaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud El Osman'a vatandaşlık verileceğini açıklamasının ardından İhlas Haber Ajansı'na konuşan Mahmud El Osman, çok sevindiğini söyledi.

"ÇOK GÜZEL BİR DUYGU, ÇOK SEVİNDİM"

Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın'ı çıkarttığı enkazın kaldırılma çalışmalarını izleyen Mahmud El Osman, "Ben bu şeyi yaparken ödül almayı hiç düşünmedim ama çok sevindim. Cumhurbaşkanına teşekkür ederim. Çok güzel bir duygu, çok sevindim. Güzel bir şey ama şimdiye kadar ailemle görüşmedim. Vatandaşlık müjdesini şimdi aldım ama çok iyi bir şey, teşekkür ederim. Ben bu ülkede yaşayan bir nefer olarak sadece görevimi yerine getirdim, hiç kimseden beklentim olmadan görevimi yaptım. Bir daha olsa sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde olsa yine yaparım. Bu sonuçta insanlık görevidir" dedi.

"ALGININ DEĞİŞTİĞİNE İNANIYORUM"

Yaptığı bu davranışla Suriyelilere karşı olumsuz düşünenlerin algılarını değiştirdiğini umduğunu söyleyen Mahmud El Osman, "Suriyelilere karşı algıyı değiştirecek bir şey yaptığımı umuyorum. Biz Suriyeliler olarak ne hepimiz iyiyiz nede hepimiz kötüyüz. Bizde iyi insanlar da kötü insanlar da var. Biz hepimiz Müslümanız, kardeşiz. Bizi hiçbir şey ayıramaz" diye konuştu.

"KENDİSİNE DE AİLESİNE DE VATANDAŞLIK VERİRİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırarak, "Mahmud tırnaklarıyla kazıyor, kardeşimizi ve eşini enkazdan çıkarıyor. Sonra evinde ziyaret ediyor. Bu iş herkesin karı değil. Biz kardeşlik duygusuyla bugüne kadar bu mücadeleyi veriyoruz. Bu arada Fahrettin Bey, Mahmud kardeşimize vatandaşlık verilebilir mi diye soruyor şimdi. Ne demek verilebilir mi? Tabii ki verilir. Verdik gitti. Burada okuyor, Türkçe de biliyor. Ailesine de vatandaşlık veririz" ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Elazığ'da yaşanan 6,8'lik depremin ilk gününde, adı Mahmud El Osman olduğu öğrenilen genç, Sürsürü Mahallesi'nde enkaz altında bulunan bir çifti tırnaklarıyla kazıyarak çıkarmıştı. Enkazdan çıkarılan Dürdane Yıldız adlı kadın, Suriyeli gence teşekkür ederek ulaşmak istemişti. Kadının bu çağrısına kulak veren ekipler, Suriyeli genç ile depremzede kadını buluşturmuştu. Bu görüşmelerde duygusal anlar yaşanırken, depremzede kadın Suriyeli gence, "Sen bizim kahramanımızsın" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşlık müjdesini verdiği Suriyeli Mahmud, duygularını anlattı - Son Dakika
Enkaz altında kalan karı kocayı büyük çaba göstererek kurtaran Suriyeli genç, kurtardığı çiftle görüştü Enkaz altında kalan karı kocayı büyük çaba göstererek kurtaran Suriyeli genç, kurtardığı çiftle görüştüKızılay, depremzedeleri kurtaran Suriyeli Mahmud'u ailesine kavuşturmak için harekete geçti Kızılay, depremzedeleri kurtaran Suriyeli Mahmud'u ailesine kavuşturmak için harekete geçtiEnkaz altındaki çifti tırnaklarıyla kazıyarak çıkaran Suriyeli genç, Bakan Soylu ile bir araya geldi Enkaz altındaki çifti tırnaklarıyla kazıyarak çıkaran Suriyeli genç, Bakan Soylu ile bir araya geldiEnkaz altındaki çifti kurtaran Suriyeli Mahmud ve ailesine vatandaşlık verilecek Enkaz altındaki çifti kurtaran Suriyeli Mahmud ve ailesine vatandaşlık verilecek

Kaynak: İHA

27 Ocak 2020 Pazartesi 23:51

Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ, Güncel, Son Dakika

Son Dakika