'Suyun Olmadığı Yerde Hayat da Medeniyet de Yoktur'

Ereğli Belediyesi'nin, Soğanlıyörük'te Suları Kesmesini Eleştiren AK Parti Milletvekili Fazlı Erdoğan, Başkan Halil Posbıyık'ı Eleştirdi.

Sayın abonemiz; haberde sehven, ".. AK Parti Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık.." şeklinde geçilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden servis ediyoruz.

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin, Soğanlıyörük'te suları kesmesini eleştiren AK Parti Milletvekili Fazlı Erdoğan, Başkan Halil Posbıyık'ı eleştirdi. Erdoğan, "Referandumdan 'evet' de çıkar 'hayır' da çıkar. Suyun olmadığı yerde hayat da medeniyet de yoktur. Bunu bilerek kestim diyorsa elinizde belge bilginiz varsa, bu suçtur, götürüp savcılığa başvurun." dedi.

AK Parti'nin Zonguldak Ereğli İlçe Teşkilatı, 2010 yılının değerlendirmesini yaptı. AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan toplantının başında gazetecilere gül vererek tebrik etti. Toplantıya AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, AK Partili Ereğli Belediyesi Meclis üyeleri, Güneşli Belediye Başkanı Rıfkı Gültekin ve AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Erol Şahin, 2010 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şahin, konuşmasında su yol ve Organize Sanayi Bölgesi konularına ağırlık verdi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan da konuşmasında, 2010 yılı değerlendirmesini ayrıntılı şekilde yaptı. Yerel sorunların da ele alındığı toplantıda Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık eleştirildi. Ereğli'ye yeni hastane yapılması projesinin son aşamasından da bahseden Erdoğan, Beyçayır Stadı'nın çimlendirilmesi konusunda da çalışmalara dönemin Belediye Başkanı Murat Sesli ile başladıklarını dile getirdi. Erdoğan, yıkım kararı çıkan birçok dosya olduğunu, nedense istenilen dosyaların ele alındığını ifade etti. Erdoğan genel seçimler konusunda da görüşlerini açıklayarak, herkesin milletvekili olmak için aday olabileceğini söyledi.

Milletvekili Fazlı Erdoğan, ilçeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Ereğli-Devrek yolunun 16 kilometrelik bölüm için yeniden ocakta ihale yapılacak. 32,5 kilometrelik bölümü alan müteahhit ile 2011 yılında çalışmalar büyük oranda ilerleyecek. Ereğli Düzce yolu 30 yıl önce projesi yapıldı, 7-8 yılda nereye geldiğini görüyorsunuz.

Ereğli'de Devlet Demir Yolları (DDY) arazisi var. Türkiye'de ilk defa vergi borcuna mahsuben bir yapılanmaya gidildi, burayı Hazine'ye devrettik. Ereğli'de arsa üretiyoruz, paylaşmak istiyoruz. İnşallah 2012'nin sonuna kadar Ereğli Fen Lisesi'ne kavuşacak. Adalet Sarayı Ereğli'nin gelişen yüzü olacak. Bu projeyi çizen arkadaşlarımızla çalışmalar devam ediyor. Şubatın sonuna kadar ihale yapabilmek için projeyi bitirtmeye çalışacağız. Yeni hastane binası yapımı için belediyeden aldığımız arazi ve diğer sorunlar bitti. Şubat'ta projesinin bitmesi planlanan hastane inşaatının ihalesini Mart'ta, temelini de Nisan'da atmayı düşünüyoruz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'nin yol sorunu çözüldü. Tersanelerin de önü açılıyor. İnşallah yeniden buralarda 5 kişi istihdam edilecek. Sayın Başbakanımızın Şubat içinde Zonguldak'a gelmesi söz konusu. AK Parti hükümetleri 2011 yılında da bütçe hedeflerine ulaşacaktır."

Ereğli Belediye Meclisi'ndeki partili 7 arkadaşının ilçe için uygun kararlara destek verdiğini, uygun bulmadığı konularda ise muhalefet görevini vereceğini vurgulayan Erdoğan, "Eğer biz AK Parti'ye oy vermedi diye birinin istihkakını kesecek olsak demokrasi katili oluruz. Dünyada lider ülke olmak istiyoruz. Dünyayı yöneten değil, yön veren, gündeme göre değil, gündemi belirleyen ülke olmak istiyoruz. Kavga istemiyoruz, barış istiyoruz. Ereğli'nin girişinde sevgi, barış, dostluk yazan tabela var. Bu nitelikler ilçede varsa altında resim çektirelim. Yoksa tabelayı kaldırarak bu şehirde sevgi, barış, dostluğun hakim olmadığını söyleyerek, bir sıkıntı var diyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"KANIT VARSA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN"

Kdz. Ereğli'de Kaymakam, Zonguldak'ta Vali olduğunu dile getiren Erdoğan, Soğanlıyörük'teki su problemine değinerek şöyle konuştu: "Soğanlıyörük'te, Kdz.Ereğli'nin asıl su kaynaklarından biri vardır. Şu oldu bu oldu, devlet görevinin başında. Referandumdan 'evet' de çıkar 'hayır' da çıkar. Benim fabrikamın olduğu yol Ereğli OSB'ye giden yol, orada Muhtarlar Derneği'nin köyü var, orada Hamzafakıllı var, orada da 'evet' çıktı, suyunu da Gülüç Belediyesi veriyor. Gülüç Belediyesi bu suyu kesti mi, kesmedi. İkinci konu şu an yollarımız tam yapılmadı, bir an evvel yapılmasını arz ediyorum. Ereğli'ye bağlanırsa 10 gün içerisinde asfalt yapılacaktı, gelip gidelim, bakalım yolların haline. Böyle bir niyetle kestiğini tahmin etmiyorum, bunu yetkililere sormak lazım. 25-30 senedir bu su nasıl akıyorsa, nasıl vatandaş istifade ediyorsa, su medeniyettir, yolda hayattır, bunlara baktığımız zaman suyun olmadığı hiçbir yerde hayat da medeniyet de yoktur. Eğer borcu harcı varsa suyunu kesmezsin, ama borcunu önceden alabilirsin, ilgililer araştırmalar da yapıyor. Bunu da bilerek kestim diyorsa elinizde belge bilginiz varsa, bu suçtur, götürüp savcılığa başvurun. Sizde varsa bana getirin yetkilileri göreve davet edelim. Bana vermeyenin suyunu keserim, binasını yıkarım, evine şunu yaparım bunu yaparım. Ereğli'de hepiniz biliyorsunuz, ben siyaset yapmak adına söylemiyorum, 100'e yakın dosya var. Bu dosyaların hepsi 10 senedir, yıkım kararı çıkmış, yıkım kararı çıkan dosyalar, belediyenin elinde makine parkı olmadığından dolayı yıkılmamış. Bazı dosyalarda var ki bir ay içerisinde karar çıkıyor, 10 gün içerisinde yanına gidiliyor, 15'ncü günü bütün hayatı tepesine indiriliyor. Onun için her türlü makine parkı var. Basın bunları adaletli yazsın, Kdz. Ereğli korku kaos kenti olmasın diyin. Biz bunu hoş görmüyoruz diye uyarın."

Kaynak: CHA

10 Ocak 2011 Pazartesi 20:01

Politika