Taceddin Dergahı Müzesi'ne Ziyaretçi Akını

Bağcılar Kazım Karabekir Mahallesi’nde 2 yıl önce hizmete açılan Bağcılar Belediyesi Taceddin Dergahı Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Bağcılar Kazım Karabekir Mahallesi'nde 2 yıl önce hizmete açılan Bağcılar Belediyesi Taceddin Dergahı Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçe dışından gelenlerin de ziyaret ettiği müzedeki Mehmet Akif Ersoy'a ait eşya ve dokümanlar ilgi görüyor.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Mısır ve Arnavutluk gibi ülkelerden getirilen özel eşyaların da sergilendiği Taceddin Dergahı Müzesi, Türkiye'nin en zengin Mehmet Akif Ersoy müzesi olma özelliğini taşıyor. Vefatının 77. yılında düzenlenecek değişik etkinliklerle anılacak olan Ersoy adına iki yıl önce hizmete açılan Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi'ne ilgi her geçen gün artıyor. Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği müzede sergilenen Akif'e ait eşyalar ve dokümanlar yoğun ilgi görüyor.

MÜZEDE EŞSİZ ESERLER SERGİLENİYOR

Akif dostları, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'u daha iyi anlamak ve yakından tanımak için Taceddin Dergahı Müzesi'ni gezerek bilgi alıyor. Müzeyi ziyaret edenler sergilenen eserleri yakından inceleme imkanı buluyorlar. Akif'in el yazması orijinal eserleri ile ilgili ziyaretçilere bilgi veriliyor. Müzede Akif'e ait milletvekili olduğu dönem Meclis'teki albümü, beratı da yer alıyor. Müzedeki en ilginç eserlerden birisi de, Akif'in vefatından sonra öğrencilerin satarak Akif'in mezarını yaptırdıkları kendi yazdıkları makalelerden oluşan 10 sayfalık kitapçık. Müzede, ayrıca Akif'in ailesine gönderdiği el yazması mektupları ve şiirleri, yakın arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafları, kart postallar ile devletin kendi adına çıkardığı pul ve paralar ile değişik dokümanlar yer alıyor.

Düzenlenen "Beyaz Geziler"e katılan ilçe sakinleri, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi'ni ziyaret etme imkanı buluyorlar. Beyaz Gezi, talebe göre günde iki veya üç kez dört otobüsle düzenleniyor. Merkezde yer alan kütüphaneden de faydalanan ilçe sakinleri, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili 450 eseri inceleme imkanı da buluyor. İstanbul'un değişik ilçelerinde yaşayan Akif severler de, merak ettikleri Taceddin Dergahı Müzesi'ni ziyaret ediyorlar.

"TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN AKİF MÜZESİ"

"2011 yılının Mehmet Akif Ersoy Yılı" olarak ilan edilmesinin ardından harekete geçerek Kazımkarabekir Mahallesi'nde Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi'ni inşa ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Akif'in Milli Mücadele yıllarında Ankara'da kaldığı ve İstiklal Marşı'nı yazdığı Tacettin Dergahı'nı aslına uygun olarak inşa ettik. Merkez, Tacettin Dergahı ve Kültür Merkezi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Müze olarak açtığımız Tacettin Dergahı'nda Akif'in eşyalarını sergiliyoruz. Konferans salonu, Akif'in kitapları ve hakkında yazılan kitapların yer aldığı kütüphane ve seminer odaları bulunuyor. Kültür Merkezi'nde Araştırmacı-Yazar Mehmet Ertuğrul Düzdağ ile Safahat okumaları gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Akif ile ilgili olarak Mısır ve Arnavutluk gibi ülkelerden getirilen özel eşyaların da sergilendiğinin altını çizen Başkan Çağırıcı, "Müzemiz, aynı zamanda Türkiye'nin en zengin Mehmet Akif Ersoy müzesi olma özelliğini taşıyor" dedi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

25 Aralık 2013 Çarşamba 18:10

Bağcılar Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy, Türkiye, Politika, Güncel