Tarihi Kongre Müzesi 4 Eylül'de Açılacak

Milli Mücadele kararlarının alındığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Tarihi Kongre Müzesi'nde çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Milli Mücadele kararlarının alındığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Tarihi Kongre Müzesi'nde çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.
Çalışmaları yerinde inceleyen Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, "İnşallah 4 Eylül tarihinde Kongre Müzesi'ni eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız." dedi.
Kongre Müzesi'nin restorasyon, teşhir, tanzim işlerinin ardından çevre düzenleme çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini vurgulayan Genel Sekreter Salih Ayhan, şunları söyledi: "Yaptığımız çevre düzenleme ihalesi kapsamında yüklenici firma çalışmalara başladı. İnşallah 4 Eylül tarihinde Kongre Müzesi'ni eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
2009 yılında Sivas Valiliğimiz, Kongre Müzesi'nin restorasyon işlemlerinin yapılması için binayı idaremize tahsis etti. Sivas İl Özel İdaresi ve Milli Saraylar projenin yönetimi ve kontrolü ile birlikte bina bugünkü noktaya geldi. Tarihe karşı sorumluluk bilinci ile hareket ettiğimiz için zor ve meşakkatli bir süreç oldu. Kongre Müzesi'nde çok güzel bir restorasyon ve çevre düzenleme çalışması oldu. İnşallah ilimize çok önemli bir müze kazandıracağız. Müzenin çevre düzenleme işlerinin imalat, yapım ve iş takvimi planladığımız şekilde devam ediyor."
Projelerin tamamlanması ile birlikte 4 Eylül tarihinde Kongre Müzesi'nin açılışının gerçekleştirileceğini açıklayan Ayhan, şunları kaydetti: "Binamız, Sivas'ın tarihine, kültürüne ve misyonuna değer katacak. Kongre Müzesi'nin açılması ile birlikte artık 4 Eylül kutlamaları daha anlamlı ve ruhuna uygun şekilde olacak. Teşhir, tanzim projesinde Türkiye'de örneği olmayan bir teknolojiyi özellikle kongre kararlarının alındığı odada kullandık. Bu projede uygulanan teknoloji, ülkemizde yapılması düşünülen tarihi yapı restorasyonlarına ve teşhirlere örnek olacaktır."
Kongre Müzesi'nin restorasyon, teşhir tanzim ve çevre düzenleme projelerinde emeği geçen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a teşekkür eden Ayhan, "Teşhir tanzim projelerinde karşılaştığımız bir takım sıkıntıları bakanımız ve milletvekillerimizin destekleri ile aştık. İnşallah Milli Saraylar ile idaremiz projeyi tamamlayacak. Projenin yapılması aşamasında çalışan Sivas İl Özel İdaremiz personellerine, Sivas Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğümüze, yüklenici firmalara şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.
İnceleme gezisine Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Göksel Yerlikaya ile teknik ekibi de katıldı.

Kaynak: CİHAN

20 Haziran 2016 Pazartesi 17:23

Saraylar, Salih Ayhan, Sivas, Eylül, Yerel