Tarihi Seçim

Fenerbahçe Olağan Genel kurulu bugün başlayacak, Aziz Yıldırım ile Ali Koç üyelerin huzuruna çıkacak.

CELAL UMUT EREN

Kulüp tarihinde ilk kez statta düzenlenecek kongreye rekor katılım beklenirken, ilk gün yönetim ve denetim kurulu raporları okunacak, ardından iki başkan adayı seçim öncesi son konuşmalarını yapacak. Aidatını yatıran 25 bin 650 üye pazar günü sandık başında olacak.

Fenerbahçe Kulübü seçimli olağan genel kurulu hafta sonunda yapılacak. Ülker Stadı'nda gerçekleştirilecek tarihi kongrede mevcut başkan Aziz Yıldırım ile eski yöneticilerden Ali Koç, başkanlık için yarışacak.
Kulüp tarihinde ilk kez statta düzenlenecek kongreye rekor katılım bekleniyor. Genel kurulda, aidatını yatıran 25 bin 650 üye oy kullanabilecek.
İki gün sürecek genel kurulda, başkanı seçmek için oy verme işlemi 3 Haziran Pazar günü yapılacak. Kongrenin ilk gününde yönetim ve denetim kurulu raporları  okunacak. Ardından iki başkan adayı seçim öncesi son konuşmalarını genel kurulun önünde gerçekleştirecek. İlk gün söz almak isteyen üyeler de konuşma yapabilecek.
Başkan, yönetim kurulu ve diğer kurulların belli olacağı 3 Haziran Pazar günü ise üyeler oy kullanacak. Oy verme işlemi 10.00-17.00 saatlerinde, 38 sandıkta gerçekleştirilecek. Sandıklar oy verme işlemi bittikten sonra toplu olarak açılacak ve genel kurul divan başkanının öncülüğünde oylar sayılacak. Günün sonunda genel kurul divan başkanı, sarı-lacivertli kulübün başkanını açıklayacak.
Rekor katılım
Seçimli olağan genel kurulun rekor katılımla kulüp tarihine geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kongrede 20 binin üzerinde üyenin oy kullanması bekleniyor. Kulüp tarihindeki önceki katılım rekoru 2-3 Haziran 2013'te gerçekleşen kongrede kırılmıştı. Aziz Yıldırım'ın Mehmet Ali Aydınlar'ı geçerek yeniden başkan olduğu kongrede 9 bin 380 oy kullanılmıştı. Bugün başlayacak kongrede, 2013 yılındaki rekor katılımın iki katına ulaşılması tahmin ediliyor.
Rekor katılımla sarı-lacivertli kulübün en fazla oy alan başkanı da belli olacak. Önceki rekor, 2013 yılında yapılan kongrede 6 bin 821 oy alan Aziz  Yıldırım'a aitti.
Başkanlık yarışı New York Times'ta

ABD'nin dünyaca ünlü The New York Times gazetesi, Fenerbahçe'deki başkanlık seçimi ile ilgili bir haber yayımladı. Patrick Keddie imzalı yazıda şu ifadeler dikkat çekti;
"Avrupa'nın tarihi en büyük kulüplerinden birinin kaderi önümüzdeki pazar günü bir seçimle değişebilir. Muhalefetin adayı tüm taraftarların desteğini almış durumda. Sarı ve lacivert atkılarla tezahüratlar yapıyorlar, gelecek adamın tüm organizasyonu tepeye taşıyacağını ve durumu düzelteceğini umuyorlar. Ali Koç bana bir miktar Clark Kent'i hatırlatıyor. Hani takım elbisesini çıkarır ve altında Superman kostümü vardır ya. Fakat, Ali Koç'un popülaritesi kulüp üyelerine yansımayabilir.
Aziz Yıldırım ise siyaset konusunda bir usta. Seçim kampanyalarının son günlerinde Aziz Yıldırım daha da kavgacı hale geldi. Bunun aksine Ali Koç, konuşmalarında ve röportajlarında rahat göründü."
Yıldırım'ın 13. seçimi
Başkan adayı olan Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulüpte 13. kongresini geçirecek. İlk kez 14-15 Şubat 1998'deki genel kurulda başkan seçilen Yıldırım, 20 yılı aşkın sürede girdiği 12 kongrede de koltuğu bırakmadı.
Yıldırım'ın bugüne dek geçirdiği 12 kongrede karşısında sadece 5 kez rakip çıktı. Sarı-lacivertilerin, 8'i olağan, 4'ü olağanüstü genel kurul toplantısı  olmak üzere 12 kongrenin 7'sinde Aziz Yıldırım tek aday olarak seçime girdi. Yıldırım, 5 genel kurulda ise Vefa Küçük (iki kez), Şadan Kalkavan, Mehmet Ali Aydınlar ve Hulusi Belgü'yü geçerek kongreyi kazandı.
17 teknik adam
Aziz Yıldırım'ın başkanlığı döneminde, futbol takımında 17 farklı teknik direktör görev yaptı. Yıldırım, sırasıyla Hırvat Otto Baric, Alman Joachim Löw, Rıdvan Dilmen, İtalyan Zdenek Zeman, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli, Alman Werner  Lorant, Oğuz Çetin, Tamer Güney, Alman Christoph Daum, Brezilyalı Zico, İspanyol  Luis Aragones, Aykut Kocaman, Ersun Yanal, İsmail Kartal, Portekizli Vitor  Pereira ve Hollandalı Dick Advocaat olmak üzere 17 ayrı teknik adamla çalıştı. Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Mustafa Denizli, Zico ve Ersun Yanal ile  birer, Daum ile de 2 kez şampiyonluk yaşadı.
Listeler tamam gibi
Başkan Yıldırım'ın listesinde Bilfen Koleji sahibi Fatih Öztürk'ün yer alacağı öğrenildi. Eski yönetimden Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Ozan Balaban, Önder Fırat, Mithat Yenigün, Nihat Özbağ'ın da listede yer alacağı öğrenildi. 
Ali Koç'un listesinde ise Semih Özsoy, Turhan Şahin, Erol Bilecik, Simla Beyazıt, Burhan Karaçam, Fethi Pekin, Kemal Danabağ, Gökhan Aksa gibi isimlerin yer alması bekleniyor. İki tarafın da liste çalışmalarına dün gece geç saatlere kadar devam ettiği biliniyor. Bu sabah divan kuruluna verilene kadar listelerde değişiklikler olabileceği ifade edildi. 
Statta ilk kez

Sarı-lacivertli kulübün kongresine ilk kez bir stat ev sahipliği yapacak. Daha önce birçok tesiste kongresi gerçekleşen sarı-lacivertli kulübün bu genel kurulu, geniş katılım sayısı nedeniyle Ülker Stadı'na alındı. Sahanın içine konuşmaların yapılması için kürsü kurulacak, ayrıca oy verme işlemi için sandıklar da saha içine konulacak. Üyeler Ülker Stadı'nda Fenerium Tribünü'ne giriş yapacak. Bu tribüne sığılmaması durumunda ise kale arkası tribünlerine de genel kurul üyeleri alınacak.

Kongre detayları

- Öncelikli kontrol noktası Kenan Evren Lisesi'nin önünde kurulacak. Burada yapılacak kontrollerden sonra üyeler içeri alınacak. Kimlik kartı, kongre kartı ya da kulübün gönderdiği SMS mesajı ilk geçiş için yeterli olacak. 
-Bu noktadan geçtikten sonra iki güvenlik noktası daha var. Üyeler "Steril Ortam" diye adlandırılan Fenerium Tribünü'nün arkasındaki açık alana alınacak. Devamında Fenerium Tribünü'ne giriş yapılacak ve konuşmalar gün boyu takip edilecek.  
- İlk günün ardından ikinci gün için de yine benzer güvenlik noktalarından geçilecek. Stat içinde oy kullanacak üyeler Migros Tribünü'nde yerlerini alıp seçim sonucunu bekleyebilecek. Oy kullanıp dışarı çıkanlar ise tekrar içeri alınmayacak.
-Seçimde oy kullanacak kongre üyeleri tek başına stada girebilecek. Yanında hiçbir yakınını stada sokamayacak. 
-Olası kötü hava şartları da düşünüldü. Zeminin yarısı korumaya alındı, bunun üzerinde yer alan sandıklar da benzer şekilde kapatıldı. Kurulan özel platform sayesinde konuşmacılar ve sandıklar olası kötü havadan etkilenmeyecek.
]
]
]
 

Kaynak: Skorer

02 Haziran 2018 Cumartesi 02:35

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe, Ali Koç, Spor
YORUMLAR