'Tarihten Günümüze Yenişehir Sempozyumu' Başladı

Yenişehir Belediyesi öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Kent Tarihi ve Araştırmaları Merkezinin (KETAM) katkılarıyla düzenlenen ''Tarihten Günümüze Yenişehir Sempozyumu' törenle başladı.

Yenişehir Belediyesi öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Kent Tarihi ve Araştırmaları Merkezinin (KETAM) katkılarıyla düzenlenen "Tarihten Günümüze Yenişehir Sempozyumu" törenle başladı.

KETAM Müdürü Prof. Dr. Mefail Hızlı, Yenişehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilçeyi akademik anlamda ortaya çıkarmak için gerçekleştirilen bu sempozyumun önemli olduğunu söyledi.

Çok geç kalmış bir çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Hızlı, "Yenişehir, Osmanlı İmparatorluğu'na 25 yıl başkentlik yapmış bir ilçe. Bu nedenle Yenişehir'in masaya yatırılması gerekiyordu. Çalışmalara başladığımızda hepimiz çok heyecanlıydık ve duyurusunu yaptıktan sonra 46 akademisyen arkadaşımız tebliğ verdi. İlçeler bazında bu tektir" dedi.

Sempozyuma katkılarından dolayı UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz, Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ile düzenleme kurulu ve emeği geçenlere teşekkür eden Hızlı, sempozyumda sunulacak tebliğlerin kitaplaştırılacağını anlattı.

Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Baştürk ise uzun bir çalışma döneminin ardından sempozyumun gerçekleştirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Organizasyonun, geleceğe ciddi anlamda ışık tutacağına inandığına işaret eden Baştürk, "Bu sempozyum, Yenişehir için bir dönüm noktasıdır. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından gerçekleşen bu sempozyumun ilçemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su'nun da katıldığı sempozyumun birinci oturumunda, Hızlı başkanlığında, Kaymakam Yılmaz, Belediye Başkanı Cingil, Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim ve Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş'ın konuşmalarına yer verildi.

Akademisyenlerin Yenişehir üzerine bilgiler aktaracağı sempozyum, yarın sona erecek. - Bursa

Kaynak: AA

25 Ekim 2013 Cuma 14:38

Osmanlı İmparatorluğu, Mefail Hızlı, Uludağ Üniversitesi, Yenişehir, Yerel