Tbf, Diana Taurasi Hakkında Açıklama Yaptı

Tbf, Diana Taurasi Hakkında Açıklama Yaptı

TBF, DİANA TAURASİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

"DİSİPLİN KURULU, TBF DOPİNGLE MÜCADELE YÖNERGESİ VE DİĞER İLGİLİ YÖNETMELİKLER ÇERÇEVESİNDE YAPILACAK DEĞERLENDİRME SONUÇLANANA VE İLGİLİ DOSYA HAKKINDA NİHAİ KARAR VERİLENE KADAR DİANA TAURASİ'NİN İDARİ TEDBİRLİ OLARAK MÜSABAKALARA KATILMAMASINI KARARLAŞTIRMIŞTIR"

Türkiye Basketbol Federasyonu, doping testi sonucu pozitif çıkan Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı oyuncusu Diana Taurasi'nin, kesin karar verilene kadar idari tedbirli olarak müsabakalara katılmamasını kararlaştırdı.

Federasyonu'nun yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hacettepe Üniversitesi laboratuarından yasaklı madde kullanımı ile ilgili gelen bir raporda, ön bulgu olarak TKBL'nin oyuncuları arasında yer alan Diana Taurasi'den, 13 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi ile Fenerbahçe takımları arasında oynanan 4. hafta müsabakası sonrasında yapılan rutin kontrollerde alınan idrar örneğinde WADA'nın yasaklı uyarıcı maddeler listesinde yer alan 'Modafinil'e rastlandığı ifade edilmektedir.

Söz konusu raporu dikkate alan Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, TBF Dopingle Mücadele Yönergesi ve diğer ilgili yönetmelikler çerçevesinde yapılacak değerlendirme sonuçlanana ve ilgili dosya hakkında nihai karar verilene kadar Diana Taurasi'nin idari tedbirli olarak müsabakalara katılmamasını kararlaştırmıştır.

Sağlık, Hukuk ve Disiplin Kurulları konuyla ilgili olarak sporcunun hakları da gözetilerek yönetmelikler çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. B-numunesinin açılması dahil süreç tamamlandığında, yönergeler doğrultusunda kesin karar verilecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz. MODAFİNİL NEDİR?

Modafinil uyku halini azaltan ve uyanıklık halini (uykusuzluğu) destekleyen, ayık kalmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Modafinil'in uyanıklık sağlayıcı etkisini kesin olarak nasıl oluşturduğu bilinmemekle birlikte vücuttaki bazı kimyasalları etkileyerek çalıştığı düşünülmektedir. Söz konusu madde; genel olarak günün herhangi bir saatinde ortaya çıkan önüne geçilmez derecede güçlü uyuma gereksinimi ile belirgin hastalık (narkolepsi), neden kaynaklandığı bilinmeyen aşırı uyuma durumu, vardiyalı çalışma kaynaklı uyku bozuklukları, uyku sırasında hava yollarının tıkanmasına veya solunum kaslarının yetersizliği ve benzeri rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır."

İSTANBUL / DHA

Kaynak: DHA

24 Aralık 2010 Cuma 14:01