TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi ve bazı uluslararası anlaşmaların görüşmeleri tamamlanmadığı takdirde hafta sonu da çalışacak.

TBMM Genel Kurulu, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi ve bazı uluslararası anlaşmaların görüşmeleri tamamlanmadığı takdirde hafta sonu da çalışacak.
AK Parti, Danışma Kurulunda oy birliği sağlanamadığı için Genel Kurulun çalışma takvimine ilişkin grup önerisini Genel Kurula taşıdı.
AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini, gündemin birinci maddesine almayı öngördüklerini ve tasarının aynı zamanda temel kanun olarak iki bölüm halinde görüşülmesini istediklerini anlattı.
Teklifin ardından 7 uluslararası sözleşmenin yer alacağını belirten Kaynarca, Genel Kurulun haftalık çalışma günleri dışında öngörülen gündemler ve görüşülen kanunların tamamlanmaması halinde cuma, cumartesi ve pazar günü de çalışmasını öngördüklerini belirtti.
AK Parti'nin grup önerisine göre Genel Kurul, çalışmalarına saat 14.00'te başlayıp, günlük programın bitimine kadar devam edecek. 7, 14, 21 ve 28 Haziran günleri sözlü sorular ve diğer denetim konuları görüşülmeyecek.
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Bu öneri, Adalet ve Kalkınma Partisi grubunun, Genel Kurulda yeterli şekilde toplantı ve karar yeter sayısını tamamlayamayışının, kendi verdikleri tekliflere ve hükümetten gelen tasarılara gereken özeni göstermediklerinin ve önem vermediklerinin de bir göstergesidir. Yani adeta TBMM'yi, iktidar partisi grubu, mazoşist bir anlayışla bir işkenceci çalışma anlayışına doğru sürüklüyor." dedi.
Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine ilişkin eleştirilerini de dile getiren Akçay, teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.
AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi.

Kaynak: AA

01 Haziran 2016 Çarşamba 21:34

Erkan Akçay, Tülay Kaynarca, AK Parti, Politika, Güncel