Tebrik de Geldi Eleştiri De

CDU'nun koalisyon ortağı SPD Genel Başkanı Andrea Nahles, Kramp Karrenbauer'e başarılar dileyerek kendisiyle iyi bir işbirliği yürütmeye hazır olduğunu ifade etti.

CDU'nun koalisyon ortağı SPD Genel Başkanı Andrea Nahles, Kramp Karrenbauer'e başarılar dileyerek kendisiyle iyi bir işbirliği yürütmeye hazır olduğunu ifade etti. Nahles, Kramp Karrenbauer'in önemli ve zorlu bir görevi devraldığını belirtti. Artık mevcut sorunların çözülmesine odaklanılması gerektiğinin altını çizen Nahles, sözünü ettiği sorunları, "Emekli maaşlarının geleceğini garanti altına almak, emeğin değerinin hakkını vermek, Avrupa'da birlik ve beraberliği güçlendirmek ve çok daha fazlası" diye özetledi.
CDU'nun yalnızca Bavyera'da faaliyet gösteren kardeş partisi ve diğer koalisyon ortağı CSU Lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer'den de tebrik geldi. Seehofer, Kramp Karrenbauer'e 'yeni görevinde bol şans ve başarı' diledi. Seehofer'in söz konusu açıklaması, bakanın kısa süre önce açtığı Twitter hesabından yaptığı ilk paylaşım oldu.
CDU/CSU Meclis Grup Başkanı Ralph Brinkhaus da CDU'nun yeni liderini kutladı ve kendisine başarılar diledi. Brinkhaus, "Federal hükümet ve Başbakan Angela Merkel ile toplumun birlik ve beraberliği için çalışacak ve ülkemizin geleceğini şekillendireceğiz. Vatandaşların yaşamını adım adım daha iyi hale getirmek istiyoruz" diye konuştu.
'CDU'YU BİRLEŞTİRMESİ LAZIM'
Muhalefet partilerinden ise Kramp Karrenbauer'in zaferine birbirinden farklı tepkiler geldi. Yeşiller partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) sonuçtan duydukları memnuniyeti dile getirirken, Sol Parti ve sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ise Kramp-Karrenbauer'i eleştirdi.
Yeşiller partisi eş başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck, önlerinde 'heyecanlı bir siyasi rekabet' olduğunu belirtirken, "Ülkemiz ve Avrupa'yı ilgilendiren en iyi fikirler için yürütülecek tartışmaları iple çekiyoruz" açıklamasında bulundu.
Baerbock, yaptığı Twitter paylaşımında, "Liderlik koltuğuna yeniden bir kadın oturuyor. Ne kadar da mükemmel bir simge!" dedi. Baerbock, Kramp Karrenbauer'in 'çağımızın en önemli meseleleri olan iklim değişikliği, toplumsal birlik ve beraberlik ve dijitalleşmeyle yüzleşmeyi başarmasını umduğunu' söyledi.
FDP lideri Christian Lindner ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Şimdi yapılması gereken iş, CDU'yu yeniden birleştirmek" dedi. Yeni CDU liderini tebrik eden Lindner, Hıristiyan Demokrat delegelerin çoğunluğunun 'devamlılığı seçtiğini' belirtti.
WEIDEL: MERKEL 2.0
Sol Parti lideri Katja Kipping, Kramp Karrenbauer'in zaferinin 'bundan böyle liberal ve açık görüşlü bir CDU doğduğu' anlamına gelmediğini söyledi. Kipping, Merkel'in halefinin 'cinsiyet eşitliği ve göç konularında reaksiyoner bir yönelimi temsil ettiğini' söyledi.
AfD Meclis Grup Başkanı Alice Weidel ise, "Kramp Karrenbauer 'Merkel 2.0' anlamına gelmektedir" açıklamasında bulundu. Yeni genel başkanın, CDU'nun izlemekte olduğu sol yönelimi sürdüreceğini savunan Weidel, 'son muhafazakar Hıristiyan Demokratların da mücadelelerini kaybettiklerini ve bu kişilere artık CDU'da yer olmadığını' söyledi. AfD'nin diğer meclis grubu başkanı Alexander Gauland ise Kramp Karrenbauer'in "Merkel'in devamı" olduğunu söyledi. Gauland, yeni CDU liderinin Merkel'in mülteci politikasını zamanında desteklediğini ve bundan sonra da düzeltmeyeceğini savundu.

Kaynak: Hürriyet

08 Aralık 2018 Cumartesi 15:58

Angela Merkel, Twitter, Güncel