Tekfen Filar-Mini'den Küçüklere Büyük Konser

Konsere özel 'Tekfen Filar-Mini' olarak adını değiştiren Tekfen Filarmoni Orkestrası, çocuklara klasik müziği erken yaşta sevdirmek amacıyla, bu yıl minik müzikseverlerle buluştu.

Konsere özel "Tekfen Filar-Mini" olarak adını değiştiren Tekfen Filarmoni Orkestrası, çocuklara klasik müziği erken yaşta sevdirmek amacıyla, bu yıl minik müzikseverlerle buluştu.
İstanbul Zorlu PSM Ana Tiyatro'da gerçekleşen konser, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Özen Yula'nın yönetmenliğinde gerçekleşti.
Konserin ilk bölümünde besteci Gioacchino Rossini'den "William Tell Overture" final bölümü, besteci Johann Sebastian Bach'ın "Hava", besteci Ralph Vaughan Williams'ın "Greensleeves" üzerine fantezi, müzik eleştirmeni Claude Debussy'in "Deniz- Şafaktan öğleye kadar denizde" ve müzisyen Franz Liszt'in "Macar Rapsodisi No.2 Re Minör" isimli eserler, miniklere sunuldu.
İkinci bölümde ise minikler, dünyaca bilinen önemli besteciler, Richard Wagner'in "Valkürelerin Uçuşu", besteci Pyotr İlyiç Çaykovski'nin "Kuğu Gölü"nden çeşitli bölümler ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın Mehter Marşı'ndan esinlenerek bestelediği "Türk Marşı" anlamına gelen sonatı "Rondo Alla Turka" gibi birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve ışık oyunları eşliğinde dinledi.
Oyuncu Hasibe Eren'in anlatımıyla gerçekleşen ve Banu Demir'in koreografisiyle hazırlanan konser, çocukları sihirli bir klasik müzik yolculuğuna çıkardı.
Ayrıca Beşiktaş Belediyesi Çocuk Korosu da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Atatürk ve İstiklal Marşı'nı, Tekfen Filar-Mini'nin davetlisi olarak seslendirdi.

Kaynak: AA

28 Ekim 2017 Cumartesi 22:36

Gioacchino Rossini, Özen Yula, İstanbul, Politika, Güncel