TSK Vurdu, Kandil Dağıldı! Karayılan İran'a Kaçtı

TSK'nın, PKK'ya yaptığı hava operasyonlarıyla PKK'nın beyin takımı üçe bölündü ve Kandil'i terk etti. Karayılan'ın da bulunduğu bir kısım İran topraklarına geçti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), PKK terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki kamplarına yaptığı hava operasyonları, örgütün üst düzey yönetiminin üçe bölünmesine ve Kandil kampını terk etmesine neden oldu.

NOKTA ATIŞLARI

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan savaş uçakları, bölücü terör örgütünün yurtiçinde ve yurtdışında belirlenen hedeflerine nokta atışları yaptı.

KAMPLAR VURULDU

İnsansız hava araçları, keşif ve gözetleme uçakları ile yapılan hedef tespitlerinin ardından savaş uçakları, teknolojik bombalarla PKK'nın Kandil, Zaho, Zap, Metina ve Hakurk kamplarına hava operasyonları düzenlendi.

ÜST DÜZEY YÖNETİM ÜÇE BÖLÜNDÜ

Operasyonların ardından Kandil'de bulunan terör örgütü mensuplarının üçte biri kampı terk etti. Üst düzey yönetim ise üçe bölündü.

BİR KISIM İRAN'A GEÇTİ, BİR KISIM CİZİRE'YE

Yöneticilerden bir kısmı kampta kaldı, aralarında Murat Karayılan'ın da bulunduğu bir kısmı İran topraklarına geçti, geri kalan yöneticiler ise Suriye'nin Cizire bölgesinde saklandı.

DEMİRTAŞ'IN YARALANDIĞI TELSİZ ANONSLARINDA

Bölgeden gelen bilgilere göre, örgüte askeri eğitim veren Nurettin Demirtaş, yapılan ilk operasyonda yaralandı. Kaynaklar, Demirtaş'ın yarasının ağır olmadığını, halen bölgede olduğunu ancak yerinin tam olarak belirlenemediğini ifade etti. Demirtaş'ın yaralandığı bilgisinin TSK'ya bölgedeki kaynaklardan geldiğini belirten yetkililer, ayrıca operasyonun ardından bölücü terör örgütünün telsiz konuşmalarında, Demirtaş'ın yaralandığına dair anonslar geçtiğinin tespit edildiğini belirtti. Bölücü terör örgütünün Demirtaş'ın yaralandığı bilgisinin gazetelere yansıması ve verdikleri zayiatın tespit edilmesinden dolayı telsiz konuşmalarına son verdiği de kaydedildi.

CİZİRE DAHA GÜVENLİ

Öte yandan, PKK terör örgütü yöneticilerinin IŞİD'e karşı zayıf kalınmasından dolayı Kobani yerine daha güvenli buldukları Cizire'yi tercih ettikleri vurgulandı.

Kaynak: AA

01 Ağustos 2015 Cumartesi 15:39

Nurettin Demirtaş, Murat Karayılan, Kandil Dağı, İran, Güncel, Son Dakika

Son Dakika