Tika, Afganistan Andhoy'da Meslek Edindirme Kursları Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Faryab vilayeti Andhoy ilçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı kuaförlük, halı dokumacılık, dikiş-nakış ve Türkçe kursları başlatıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Faryab vilayeti Andhoy ilçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı kuaförlük, halı dokumacılık, dikiş-nakış ve Türkçe kursları başlatıldı.

TİKA, Afganistan'da mesleki eğitim projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Faryab vilayeti Andhoy ilçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı kuaförlük, halı dokumacılık, dikiş-nakış ve Türkçe kursları başlatıldı. Andhoy'de geçimini halı dokumacılığı, kavun yetiştiriciliği, susam yağı üretimiyle sağlayan halkın yaşamını kolaylaştırmak ve meslek edindirmek maksadıyla başlatılan kursların açılışına Afganistan Cumhurbaşkanlığı Beden Eğitimi ve Spor Genel Müdürü H. Humayun Hayri, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, Andhoy Kaymakamı Sultan Muhammed Sancar, öğretmenler, veliler ve kursiyerler katıldı.

Afganistan'ın kuzeyinde özellikle Kunduz ve Faryab vilayetlerinde meydana gelen ve süregiden çatışmalardan dolayı üzüntülerini belirten TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, savaşa ve çatışmalara rağmen muhtaç olan insanların yanında olmaktan vazgeçmeyeceklerini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her halükarda yardımlarına devam edeceğini söyledi. Bulduk, 15 Temmuz sonrası Faryab vilayeti ve Andhoy ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü'ne karşı yapılan gösterilerden dolayı teşekkür etti.

Beden Eğitimi ve Spor Genel Müdürü Humayun Hayri yaptığı açıklamada, TİKA'nın Afganistan'ın kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu belirterek, kalkınma yardımlarında karşılık beklemeksizin kardeşçe çalışmalar yürütmesinden dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından dualarla kursların açılışı yapıldı. - ANKARA

Kaynak: İHA

20 Ekim 2016 Perşembe 11:10

Zeki Bulduk, Afganistan, Faryab, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri