Tika Afganistan'da Klinik Yaptırdı

I Afganistan'da birçok alanda yüzlerce projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh vilayetinde yaptırdığı klinikle binlerce kişinin derdine derman olacak.

MEZAR-I Afganistan'da birçok alanda yüzlerce projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh vilayetinde yaptırdığı klinikle binlerce kişinin derdine derman olacak.

TİKA'nın bu ülkede yürüttüğü önemli projelerden Şadiyan Kliniği, Afganistan Sağlık Bakanı Firuzuddin Firuz, Sağlık Bakanı Yardımcısı Feda Muhammed Paikan, Belh Vali Yardımcısı Muhammed Beşir Tevhidi, Belh İl Şura Başkanı Muhammed Afzal Hadid, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, Koordinatör Yardımcısı Savaş Gündüz ve Afgan yetkililerin katılımıyla açıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bakan Firuz, Türkiye ile Afganistan'ın iki dost ve kardeş ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan genelinde sağlık alanında yaptığı yardımlarla kendilerine çok büyük destek olduğunu ifade eden Firuz, bu nedenle Türk halkına ve Türkiye devletine teşekkür etti.

Belh Vali Yardımcısı Tevhidi de Türkiye'nin her zaman Afganistan halkının yanında olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Afganistan'da çok önemli projeler hayata geçirdiğini dile getiren Tevhidi, bu projeler sayesinde birçok ihtiyacın giderildiğinin altını çizdi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Bulduk da TİKA'nın ülke genelinde yaptığı yardım faaliyetlerden bahsederek bu yardımların devam edeceğini söyledi.

Bulduk, "TİKA yıllardır Afganistan'ın Faryab, Cüzcan ve Tahar vilayetinde 12 yıldır hastane işletmektedir ve bu hastanelerde şu ana kadar yaklaşık 8 milyon hasta tedavi edildi" dedi.

TİKA'nın halkın ihtiyacına göre yardımda bulunduğunu anlatan Bulduk, tüm teçhizatıyla TİKA tarafından yaptırılan Şadiyan Kliniği'nin günlük 100 hasta kabul edebilecek kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından kurdeleyi kesen Türk ve Afgan heyeti kliniği gezdi.

Kaynak: AA

18 Aralık 2017 Pazartesi 10:00

Zeki Bulduk, Afganistan, Türkiye, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri