Kurbanlıklarda bulaşıcı hastalık tespit edildi! Hayvan sahiplerine tazminat ödenecek

Tokat'ta Kurban Bayramı'nda gelen şikayetleri değerlendiren İl Tarım Müdürlüğü veteriner hekimleri, 20 büyükbaş hayvanda bulaşıcı hastalık tespit etti. Hayvanlar imha edilirken, hayvan sahiplerine tazminat ödenmesi için çalışma başlatıldı.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli 110 veteriner sağlık personeli ile 102 klinisyen hekim mezbahanelerde, kesim yerlerinde, köylerde Kurban Bayramı öncesinde olduğu gibi kurban kesiminde de denetimlerini sürdürdü. Dini vecibesini yerine getirerek kurbanlarını kesen vatandaşların ihbarı üzerine yapılan incelemede 20 kurbanlıkta hastalık tespit edilerek imha edildi. Tüberkülozlu hayvanların sahiplerine tazminat ödemesi yapılacağı bildirildi.

UZMANLAR, HASTALIKTAN ŞÜPHELENİLEN ETLERİN TÜKETİLMEMESİ İÇİN UYARDI

Hayvandan insana geçebilen hastalıklar (zoonotik) konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimi Necati Ceyhan, vatandaşların kestikleri kurbanlıkların etlerinde hastalık şüphelendiklerinde tüketmemeleri gerektiğini söyledi. Vatandaşların il, ilçe tarım müdürlüklerini arayarak ihbarda bulunmaları halinde denetim yaptıklarını ifade eden Ceyhan, "Gelen ihbarları kısa sürede değerlendirerek muayenesini yaparak vatandaşa etin tüketilmesi veya tüketilmemesi yönünde bilgi veriyoruz. Şu ana kadar il genelinde belli noktalarda ihbar aldık, 20 civarında bir hastalık tespit ettiğimiz hayvanın imhasını yaptık" dedi.

HASTALIK TESPİT EDİLEN KURBAN SAHİPLERİNE TAZMİNAT ÖDEMESİ YAPILIYOR

Kesimi yapılan hayvanlarda durumuna göre tazminat ödemesi yapıldığını ifade eden Ceylan, "Sığır tüberkülozu hastalığında devletimiz tarafından yüzde 75 oranında tazminat ödemesi gerçekleştiriliyor. Bu noktada kurban kesen kişiye tazminat ödemesi devletimiz tarafından gerçekleştiriyor. Bu anlamda kurban etinde hastalık olduğunu fark ettiklerinde risk almamaları gerekiyor. Veteriner hekimler bu anlamda görevli, etin tüketilip tüketilemeyeceğini veteriner hekimler söyler. Vatandaşların 'tüketelim bir şey olmaz' gibi bir mantıkla yaklaşmamaları şüpheli gördükleri her durumda bizleri haberdar etmeleri önem arz ediyor" diye konuştu.

Kurbanlıklarda bulaşıcı hastalık tespit edildi! Hayvan sahiplerine tazminat ödenecek - Son Dakika

Kaynak: İHA

12 Ağustos 2019 Pazartesi 11:27

Kurban BayramıCeyhanTokat
YORUMLAR (10)
 • Anonim41 : Hayır şüphelendiğiniz etleri tuketmeyin haber verin demişler ama neye göre anliycaz ki biz hastalikli olduğunu . Onu da yazsaydiniz ya.
  Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
 • TUNÇ06 : Normal de et yemem bunun için ..bu hayvanlar nasıl beslenir bilinmez...kurban dedik kasaptan az et aldım aldığımada pişman oldum.Neyse hayvanların sağlıklı olması sonderece önemli ama biz kendimize bakamıyoruz ki hayvana bakalım..kurban bayramı diye de denetim !!!
  Cevap Yaz 8 24 Yayından Kaldır
 • Yolcu : Kendibe bakamiyorsun sanada biri baksun.ama senden de kurbanlik olmaz ))
  1 0 Yayından Kaldır
 • yagmur : denetım kurban bayramı dıye yapılmamış iyi oku akıl fesatlıga calısmasın ŞİKAYET üzerine yapılmış.
  38 2 Yayından Kaldır