Tokat'tan Ortadoğu Ülkelerine Domates İhracatı

TOKAT'ın Pazar ilçesi, Üzümören Belde Belediye Başkanı Hacı İsmail Karakaş il genelinde yılda 175 bin ton domatesin Orta Doğu ülkelerine ihracatının yapıldığını söyledi.

TOKAT'ın Pazar ilçesi, Üzümören Belde Belediye Başkanı Hacı İsmail Karakaş il genelinde yılda 175 bin ton domatesin Orta Doğu ülkelerine ihracatının yapıldığını söyledi.
Yıllık ortalama 75 bin dekar alanda, Türkiye'deki domates üretiminin yüzde 5'ini gerçekleştiren Tokat'tan yılda yaklaşık 175 bin ton domates Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn gibi Orta Doğu ülkelerine satılıyor. Pazar ilçesine bağlı Üzümüren beldesinde ise 2 bin dekarlık alanda 10 bin ton domates üretimi yapılıyor. 10 bin ton domatesin ise 5 bin tonu ihraç ediliyor. Tokat'tan gönderilen domatesin yıllık ihraç rakamı 12 milyon liraya ulaşıyor.
'İL GENELİNDE 400 BİN TON DOMATES ÜRETİMİ VAR'
Tokat İl genelinde 400 bin ton domates üretimi yapıldığını kaydeden Üzümören Belediye Başkanı Hacı İsmail Karakaş, "Bunun 175 bin ile 200 bin ton arası Orta Doğu ülkelerine gönderilmektedir. Geri kalan kısmı da Türkiye'de vatandaşlarımız tarafından tüketilmektedir. İhracat domatesi şu anda Üzümören halinden kilosu 70 kuruştan, iç piyasaya gönderdiğimiz domatesi ise 60 kuruştan satılıyor" dedi.
'İÇ SAVAŞLAR İHRACAT RAKAMLARINI DÜŞÜRDÜ'
Önceki yıllara göre ihracat rakamlarının düştüğünü söyleyen Başkan Karakaş, "Kuzey Irak'ta ve Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı ihracat her geçen yıl biraz daha azalıyor. Bizim buradan göndermiş olduğumuz ihracat domatesleri gemilere yüklenip ülkelere ulaştırılıyor. Gemilerde bekleme süresinin artması ihracatçıya külfet getiriyor" diye konuştu.
'TOKAT DOMATESİNİN AROMASI FARKLI'
Tokat'ta üretilen domatesin aromasının farklı olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Hacı İsmail Karakaş şöyle konuştu:
"Küresel ısınmada dünyada en son etkilenecek ovalardan bir tanesi bizim üretim yaptığımız Kazova bölgesidir. Kazovamızın güneşi, suyu, havası, toprağı domatesimizin tadına ayrı bir tat katmaktadır. Bu da özellikle yurt içinde Tokat domatesi gerçekten çok rağbet görmektedir. Şu anda Batman'a gönderiyoruz. Batman'da domates yetiştiği halde gelip Tokat domatesini tercih ediyorlar. Sebebi aroması, tadı, rengi organikliği." - Pazartokat

Kaynak: DHA

09 Ağustos 2017 Çarşamba 15:27

Abdullah Hacı, Üzümören, Orta Doğu, Tokat, Politika, Güncel