Maske ve sosyal mesafe ile toplu taşıma araçlarında bulaş riskini yüzde 1'e düşürmek mümkün

Toplu taşıma araçlarındaki koronavirüs riskine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulduğunda bulaş riskinin yüzde 1'e düştüğünü söyledi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, toplu taşıma araçlarındaki camlarda koronavirüs riskine dikkat çekerek, "Bir kişi toplu taşıma arcında öksürdü veya hapşırdı. Sonrasında damlacık yoluyla virüs o ortamda cam dahil enfeksiyon oluşturabilecek bir zemine sahip oldu. Başka birisi cama eline sürdü ve daha sonra o elini burnuna, ağzına ya da gözüne değdirdiği anda bulaş riski söz konusu" dedi.

DAMLACIK YOLUYLA BULAŞ RİSKİ

Prof. Dr. Oğuztürk, koronavirüsün nemli ve sıcak ortamlarda daha uzun süre canlı kalabildiğini ifade ederek, "Bu da önemli bir risk faktörü. Örneğin bir kişi toplu taşıma aracına bindi ve maske takmadı. Orada öksürdü veya hapşırdı. Sonrasında damlacık yoluyla virüs o ortamda cam dahil enfeksiyon oluşturabilecek bir zemine sahip oldu. O kişi de o bölgeden kalktıktan sonra onun yerine oturan başka birisi cama eline sürdü ve daha sonra o elini burnuna, ağzına ya da gözüne değdirdiği anda bulaş riski söz konusu. Kişi farkında olmadan oraya değmiş olabilir. Sonuçta nemli ve buğulu bir ortam. ve o ortamda da o virüsün kuru havaya göre canlı kalma ihtimali bir miktar daha fazla. Bu anlamda o kişinin burnuna, gözüne veya ağzına farkında olmadan hele de maske takmıyorsa değdirme ihtimali virüsün o kişiye bulaşma riskini ortaya çıkarıyor." diye konuştu.

YAKALANMA RİSKİNİ YÜZDE 1-2'LERE DÜŞÜRÜYOR

Prof. Dr. Oğuztürk, ayrıca maske takmanın bulaş riskini ciddi oradan düşürdüğünü vurgulayarak, "Vatandaşlarımızın şunu çok iyi bilmesi gerekiyor ki sürekli 'maske' 'maske' deniyor; ama maske gerçekten faydalı olduğu için tavsiye ediliyor. Bir ortam düşünün ve siz o ortamda mesafe kurallarına uygun bir şekilde maske takmışsanız yani hem mesafe kuralına uymuşsunuz hem de diyalogda bulunduğunuz kişi maske takmış ve sizde maske takmışsanız yüzde 97-98 sizin o virüs ile muhataplığınız söz konusu olmuyor. Hastalığa yakalanma ihtimaliniz yüzde 1-2'lere düşüyor. Şöyle bir örnek verebiliriz ki siz maske taktınız ve o ortamda herhangi bir riskte söz konusu ise o maske sizde yüzde 80-85 koruyucu özelliğine sahiptir. Bu anlamda ısrarla 'maske takın' denilmesinin altında bilimsel gerçekler olduğunu vatandaşımızın hiçbir zaman aklından çıkarmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Maske ve sosyal mesafe ile toplu taşıma araçlarında bulaş riskini yüzde 1'e düşürmek mümkün - Son Dakika
Kaynak: DHA
17 Eylül 2020 Perşembe 11:48
YORUMLAR (3)
  • Yazık : Nerde bugün markete gittim adam maskesiz ve ukala ikaz edince korkak diye benle alay etti allah akıl fikir versin bunlara sevdiklerini kaybederlerse taştan taşa vursunlar başlarını asıl korkaklık bir tehlikeyle mücadele edememek ve kaçmaktır virüs bizden daha mı akuvvetli esas korkak sensin virüse yenilmişin korkudan teslim olmuşun
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Bize niye söylüyorsun : Bunu bize niye söylüyorsun, bildiğin bişey varsa git yetkililere söyle onlar halkı bilgilendirsin. Deprem profları gibi bu virüs proflarına da gün doğdu, her gün biri çıkıp bişey söylüyor diğerini tersliyor, ama sonuçta popüler oluyor. Hükümetin bile sözcüsü var, bu virüs proflarına da bir dur demeli, her gün TVlerde cirit atmamalılar. Bildiklerini sağlık bakanlığına bildirmeli, yetkililer de bize bildirmeli. Manyak ettiniz millleti.
    Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • MİLLİYETÇİ : Senin gerçekten manyak olmuşsun tımarhane ye gitmen lazım acil bu kadar şey yazıyorsan senin kafa gidik
    0 1 Yayından Kaldır

Son Dakika