İzmir'de Kaçak Tarihi Eser Kazısında Göçük

Kınık İlçesi'nde toprak altında mahsur kalan kepçe operatörü Uğur Yahşi, ekiplerin 4 saatlik çabasıyla kurtarıldı.

İzmir'in Kınık İlçesi, Karatekeli Mahallesi'nde, kaçak tarihi eser kazısı yaptığı ileri sürülen kepçenin kayan toprak yığını altında mahsur kalan operatörü 35 yaşındaki U.Y. (Uğur Yahşi), 4 saatlik çaba sonucu AKS 110 ve İzmir İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri tarafından kurtarılıp, hastaneye kaldırıldı. Jandarma, kurtarılan U.Y.'nin yanında bulunan ve kaçak tarihi eser kazısı yaptıkları ileri sürülen 3 kişiyi gözaltına aldı.

Bugün saat 14.00 sıralarında, Karatekeli Mahallesi, Sazaklı Mevkisi'nde, kepçeyle kazı yapan U.Y.'nin üzerine toprak kaydı. Kazdığı yaklaşık 10 metre derinliğindeki çukurda üzerine yığılan toprak nedeniyle kepçenin içinde mahsur kalan U.Y.'nin kurtarılması için arkadaşları Jandarma ve AKS 110 ekiplerini arayıp, yardım istedi. AKS 110 ekipleri, kepçenin üzerindeki toprağı kaldırmak için çalışma başlatırken, bir yandan da AFAD İzmir ekibinden yardım istedi. Üzerindeki toprak kazılıp, kepçeye ulaşılmasını ardından AKS 110 ekipleri, operatörün bulunduğu kabini keserek U.Y.'yi kurtardı. Kabinin içine dolan toprak nedeniyle karnında ezilme bulunan U.Y., ilk müdahalenin ardından hazır bekletilen ambulansa alındı. Yayakent Mahallesi'ndeki futbol sahasına götürülüp, Sağlık Bakanlığı'na ait hava ambulansına nakledilen U.Y., İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Jandarma, kurtarılan kepçe operatörünün yanında bulunan ve birlikte kaçak tarihi eser kazısı yaptıkları ileri sürülen A.Ö. (Aydoğan Özcan), H.H.E. (Hasan Hüseyin Esen) ve K.Ö.'yü (Kasım Öztürk) gözaltına aldı. Kaçak kazı yapılan alanın H.H.E.'ye, kepçenin ise A.Ö.'ye ait olduğu belirlendi. Jandarma, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

Kaynak: DHA

13 Ağustos 2014 Çarşamba 22:56

Kınık, İzmir, Politika, Güncel