Trabzon'da Kültür Sanat

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT), 2016-2017 sezonunun ikinci oyunu 'Boş Odalar'ı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT), 2016-2017 sezonunun ikinci oyunu "Boş Odalar"ı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Yeni sezon için perdelerini 6 Ekim'de "Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye" ile açan TDT, Stanislav Stratiev'in yazdığı, Hüseyin Mevsim'in Türkçeye uyarladığı "Boş Odalar" adlı ikinci oyununu sahneliyor.

Bilge Emin'in yönettiği, Fatih Topçuoğlu, Utku Ölmez, Selin Poyraz ve Elvan Tibukoğlu'nun rol aldığı oyunun ışık tasarımı Nihat Bahar, dekor ve kostüm tasarımı Nurullah Tuncer, müziği Çağrı Beklen ve koreografisi de Aslı Öztürk'e ait.

Yüzleşme, kendisiyle hesaplaşma ve anlamsız bir hayatın hikayesinin anlatıldığı oyunun konusu özetle şöyle:

"Aleks, her sabahki gibi kahvaltısını yapar ve bir anda, nedeni belli olmadan, sırtıyla duvarın düşmesine engel olur. Burada Yunan mitolojik kahramanı Atlas'a gönderme yapılır. Atlas, Olympos'a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılmıştır. Aleks de tıpkı Atlas gibi kararsızlık sonucu dünyayı sırtında taşımakla yükümlüdür. Artık eşi ve oğlu Vladimir ile gerçek bir ilişkisi kalmamıştır. Aleks'in manevi boşluğu, 'Jean Paul Sartre' adlı bir hırsız tarafından anlamlandırılmış olsa da sonunda onun da tıpkı Aleks gibi sıradan 'kayıp bir ruh' olduğu anlaşılır."

Oyun, bugün, yarın ve 11 Şubat Cumartesi günü seyirciyle buluşacak.

"Canım Kardeşim" tiyatro sahnesinde

TRT Çocuk kanalında yayınlanan aynı adlı çizgi dizinin müzikli bir gösteriyle sahneye aktarıldığı "Canım Kardeşim 2. Müzikali", 12 Şubat Pazar günü Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

Filografi sergisi

Filografi eğitmeni Şennur Doğan'ın, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi'nde, "çivi ve tellerin dansı" adlı filografi sergisi yer alıyor.

Sergi, 13 Şubat Pazartesi gününe kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Kaynak: AA

09 Şubat 2017 Perşembe 09:30

Hüseyin Mevsim, Aslı Öztürk, Trabzon, Kültür Sanat