Trabzonspor'un Yeni Stadı 'Akyazı Şenol Güneş Stadı' Açıldı

Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Erdoğan, stadın adının 'Şenol Güneş Stadı' olduğunu duyurdu.

24 Kasım 2013'te temeli atılan ve geçen sürede çalışmaları sona eren tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Açılış programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Akyazı Spor Kompleksi'ne gelmesi ve protokol tribününde yerini almasıyla başladı. Ardından İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla okundu ve ışık gösterileri yapıldı.

Akyazı Spor Kompleksi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Millet eğilmez, Türkiye yenilmez" tezahüratlarıyla inledi ve şehitlerimiz için Kuran'ı Kerim okundu.

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ilk sözü aldı ve şunları söyledi: Nice 50 yıllara, her birlikte gireceğiz. Bu muhteşem stadı şehrimize, ülkemize kazandıran tabii ki Cumhurbaşkanımızın çok önemli payı var. Minnetarız Cumhurbaşkanım. Sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu güzel tesislerde sizlerde birlik nice şampiyonluklara imza atacağız. Sizleri bu muhteşem stadı alkışlamaya davet ediyorum.

Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: Türkiye'deki en önemli stadın içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanım her şeyde emeğiniz olan bir stat bu. Size Türkiye'ye kazandırdığınız bu önemli stat için teşekkür ediyoruz. Katılımınız, duruşunuz için teşekkür ediyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EMEĞİ OLAN ARKADAŞLARIMI TEBRİK EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Sevgili Trabzonlular, kıymetli misafirler, sizleri en kalbi duygularla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bu yolda sizle can vermeye hazırız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İçinde bulunduğumuz kompleks Şenol Güneş kompleksi. Şenol Güneş kardeşimizle biz dünya üçüncülüğünü kazandınız. Milli Takımımız'ın kaleciliğini, kaptanlığını yaptı. Trabzonspor'un kalecisiydi. Arkadaşlarımla yaptığım değerlendirmeler neticesinde stadın adını Şenol Güneş yapmayı kararlaştırdık. Bu muhteşem eserde emeği olan arkadaşlarımız var. Bakan arkadaşlarıma, yüklenici firmalar, mimarından mühendisini kadar tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

"TÜM ESERLERİN MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI ALLAH'TAN TEMENNİ EDİYORUM"

Dün Kayseri'de meydana gelen hain saldırı bizim sevincimizi gölgeledi. Eğlence faslını bir kenara koyduk. İnşallah bu eğlenceleri farklı bir zamanda yaparız dedik. Yaklaşık 1 yıldır terör saldırıları nedeniyle sevinçlerimizi ağız tadıyla yaşayamıyoruz. Terörle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. İnşallah İstanbul'da salı günü Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağız. İstediğiniz kadar terör estirin, bu milleti asla bölemeyeceksiniz. Onlar teröre koştukça, benim milletim birliğe koşacak. Kardeşlerim şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hocamızın okumuş olduğu ayetler bu müjdeliyordu. Her bir şehidimizin hatırası sonsuza dek yüreğimizde yaşayacak. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Trabzon'un bu yiğit insanlarına şahsım ve milletim adına tekrar tekrar selamlamak istiyorum. Tek millet, tek bayrak, tek devlet... Tüm eserlerin Trabzon'a ve milletimize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum.

İŞTE AKYAZI SPOR KOMPLEKSİ'NİN ÖZELLİKLERİ

Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

Akyazı Spor Kompleksi'nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.

AKILLI ÇATI ÖZELLİĞİ

Toplam 6 bin 500 ton çelik kullanılan çatının çevre dostu olarak kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliği ise dikkati çekiyor. "Akıllı çatı" olarak bilinen smart roof sistemi kullanılan stat, bu özelliğiyle dünyada beşinci, Türkiye'de ise bir ilk olarak tarihe geçecek.

Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanına sahip stadın çatısı 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın oluşturduğu hava kirliliğini temizleme kapasitesine eş değer konumda bulunuyor.

41 BİN KİŞİLİK

Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor. İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7,5 megapiksel aralığında olmasıyla da Türkiye'de yine tek olma özelliğini taşıyor.

18 Aralık 2016 Pazar 18:50

Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Akyazı, Spor