Trakya'da 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı - Edirne

Trakya'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı23 NİSAN Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde yabancı ülkelerin çocuklarının da katıldığı törenle coşku içinde kutlandı.

Trakya'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı
23 NİSAN Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde yabancı ülkelerin çocuklarının da katıldığı törenle coşku içinde kutlandı. Edirne'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Balkan ülkelerinden gelen çocukların da katılımıyla coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından etkinlikler Saraçlar Caddesi üzerinde devam etti. Yerli ve yabancı ekiplerin katıldığı gösterilerin ardından, Meriç İlkokulu'nun mehteran ekibi gösteri yaptı. Miniklerin gösterileri ilgiyle izlendi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, makamında ağırladığı öğrencilerden Eda Tütünlü, makam koltuğuna oturdu. Tütünlü, Vali Canalp'tan okulların yollarının düzelmesini istedi. Kaynaştırma öğrencilerinin ortaokul öğrencileri arasında devamsızlığa neden olduğuna da vurgu yapan Tütündü, İlkokul yıllarında kaynaştırma öğrencilerinin yüzde 10'lardayken sayıları ortaokula geçiş döneminde ve ortaokulda yüzde 1'lere kadar büyük bir düşüş gözükmekte. Bu öğrenciler ortaokula geçiş döneminde neden okula devam etmiyorlaröncelikle bunun araştırılmasını istiyorum dedi.
ÜLKEMİ DÖNÜNCE ATATÜRK'Ü ANLATACAĞIM
Suriye'deki savaştan kaçarak ailesi ile birlikte Edirne'ye gelen İstiklal Ortaokulu öğrencilerinden Nama Tatmuri,'de Suriye'ye döndüğünde Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatacağını söyledi. Tatmuri, Ben de 23 Nisan ile ilgili en çok şunu söylemek isterim. Atatürk bu bayramı bütün dünya çocuklara armağan etmiş bu bayramı. Bundan çok gurur duyuyorum. Hem başka ülkelerdeki çocuklarda bunu öğrensin istiyorum. Bunun için farklı projelerde bulunabiliriz. Diğer ülkelerin valilikler, belediyelerine bunu iletebiliriz. Bende Suriye'ye geri dönersem ilk önce Ata'mızdan bahsedeceğim. Bütün herkese bunu yayacağım. ve orada da çocuk bayramını kutlamak istiyorum. Bu en büyük isteğim dedi.
TEKIRDAG'DA TEMSİLİ TBMM AÇILIŞI
Tekirdağ'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı'na Çelenk sunulmasıyla başladı. Vali Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, protokol üyelerinin de bulunduğu törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sahildeki Amfi Tiyatro'da sürdü. Burada öğrenciler TBMM'nin kuruluşunu canlandırdığı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü. Törenler halk oyunları ekiplerinin gösterisi, şiirler okunması ve 23 Nisan konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle sona erdi.
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde coşku içinde geçen törenlere koltuk değnekleriyle gelen yaşlılar dikkat çekti. Çocuklar, tören alanına gelen bir sokak köpeğini severken, halk oyunları ilgiyle izlendi.
LÜBEBURGAZ'DA YAĞLI GURESLER YAPILDI
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bayram, Gagavuzya, Bulgaristan, Kırgızistan., Kazakistan ve Romanya'dan gelen çocukların da katıldığı törenlerle coşku içinde kutlandı. kutlamalar kapsamında TEK İlkokulu öğrencileri arasında Kırkpınar canlandırılarak yağlı güreş müsabakaları gerçekleştirildi. Miniklerin kıran kırana geçen güreşleri ilgiyle izlendi.
Trakya'da 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı - Edirne

Kaynak: DHA

23 Nisan 2019 Salı 16:19

tekirdağ, trakya, edirne, 23 nisan, Güncel