Euronews.com

Trump'ın Kabinesinde Bir İstifa Daha

ABD Sağlık Bakanı Tom Price görevinden istifa etti.

ABD Sağlık Bakanı Tom Price görevinden istifa etti.

İddialara göre Price, Başkan Donald Trump'ın baskısı üzerine koltuğunu bıraktı.

Bakanın iş gezileri için özel uçak kullandığı ve masraflarını devletin kasasından karşılandığı ortaya çıkmıştı.

Sağlık bakanının, iş gezileri için özel uçağını kullandığı ve masraflarının devletin kasasından karşılandığı ortaya çıkmıştı. Price, 400 bin dolara mal olan 26 uçuş için kamuoyundan özür dilemişti.

Thank you POTUS for the opportunity to serve the American people alongside the dedicated folks of HHSGov. It's been an honor & privilege. pic.twitter.com/nUBNsEDsPv— Tom Price, M.D. (@SecPriceMD) September 29, 2017

Price'in yerine geçici olarak Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Don Wright atandı.

Trump'ın yakın çevresinden üç kişinin daha iş gezileri için özel uçak kullandığı öne sürüldü. ABD yasalarına göre kamu personelinin iş gezilerinde tarifeli seferle seyahat etmeleri zorunlu.

Beyaz Saray'ın eski etik danışmanlarından avukat Richard Painter, Trump'ın da bu skandala dahil olduğunu savundu. Painter, "Bizim sorunumuz, Price örneğinde olduğu gibi, bazı kabine üyelerinin bu tür seyahatler için özel uçaklarını kullanmaları. Bunlar arasında Hazine Bakanı, Çevre Koruma Ajansı'nın başkanı ve hatta 15 günde bir hafta sonlarını Mar-a-Lago'da geçirmek isteyen Başkan Trump da var. ve bu seferlerin her biri milyon dolara mal olabiliyor." dedi.

Tom Price, göreve geldiğinde önceliği Obamacare adıyla bilinen sağlık reformunun yerine yenisini getirmekti.

Obamacare paketine alternatif olarak hazırlanan yeni yasa tasarısı bir çok kez oylamadan geri döndü. Söz konusu düzenleme, Cumhuriyetçiler arasında bölünmeye yol açınca tasarı şimdilik rafa kalktı. Yeni yasanın kabulü durumunda 20 milyondan fazla Amerikan vatandaşının sigortasız kalacağı tahmin ediliyordu.

Auteur:

Tags:Gepost: 30 september 2017

Kaynak: Euronews.com

30 Eylül 2017 Cumartesi 05:07

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump, Dünya, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri