Trump Kudüs Kararını Açıkladı! Peki Selefi Obama Kudüs Konusunda Ne Yapmıştı

ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı. Selefi Barcak Obama ise 1995 yılında Kongre'de alınan kararı, tıpkı kendinden önceki başkanlar gibi ertelemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıdı. Yaptığı açıklamada, kendisinden önceki başkanların barışı etkilemek için bu kararı ertelediklerine değindi.

Trump'ın kast ettiği başkanlardan birisi de selefi Barack Obama...

KONGRE 1995 YILINDA KARAR ALMIŞTI

ABD Kongresi, 1995 yılında Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmiş ancak o tarihten bu yana görev yapan başkanların tamamı ülke çıkarlarını gerekçe göstererek büyükelçiliği Tel Aviv'de tutmuş, kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti.

OBABA SELEFLERİ GİBİ KARARI 6 AYDA BİR ERTELEDİ

1995'ten bu yana ABD başkanları, söz konusu yasadaki ilgili maddeyi kullanarak her 6 ayda bir elçilikle ilgili kararı öteliyordu.

Trump'tan önce 2 dönem ABD Başkanlığı yapmış olan Barack Obama'da tıpkı 1995 yılından beri Kudüs kararını erteleyen ABD Başkanları gibi Kongre'nin aldığı Kudüs kararını erteliyordu.

TBMM'den Ortak Bildiri! Trump'ın Skandal Kudüs Kararı, Türk Siyasetini Birleştirdi! TBMM'den Ortak Bildiri! Trump'ın Skandal Kudüs Kararı, Türk Siyasetini Birleştirdi!ABD Başkanı Trump, Kudüs Kararını Açıkladı: İsrail'in Başkenti Olarak Tanıyoruz! ABD Başkanı Trump, Kudüs Kararını Açıkladı: İsrail'in Başkenti Olarak Tanıyoruz!Trump'ın Kudüs'ü Başkent Olarak Tanıma Kararına, Dünyadan Tepki Yağdı Trump'ın Kudüs'ü Başkent Olarak Tanıma Kararına, Dünyadan Tepki YağdıTrump'ın Kudüs Kararına Türkiye'den İlk Tepki: Bu Sorumsuz Açıklamayı Kınıyoruz Trump'ın Kudüs Kararına Türkiye'den İlk Tepki: Bu Sorumsuz Açıklamayı KınıyoruzTrump'ın Kudüs Kararına Beştepe'den İlk Tepki: Reddediyor ve Kınıyoruz Trump'ın Kudüs Kararına Beştepe'den İlk Tepki: Reddediyor ve KınıyoruzTrump'ın Kudüs Kararına Bir Tepki de BM'den: Kudüs, En Son Çözülecek Konudur Trump'ın Kudüs Kararına Bir Tepki de BM'den: Kudüs, En Son Çözülecek KonudurNetanyahu'dan Trump'a Kudüs Teşekkürü: Yahudiler Sonsuza Dek Minnettar Kalacak Netanyahu'dan Trump'a Kudüs Teşekkürü: Yahudiler Sonsuza Dek Minnettar KalacakMahmut Abbas'tan Trump'ın Kudüs Kararına Tepki: Kudüs, Filistin'in Başkentidir! Mahmut Abbas'tan Trump'ın Kudüs Kararına Tepki: Kudüs, Filistin'in Başkentidir!En Sert Tepki Hamas'tan: Trump, Kudüs Kararıyla Cehennemin Kapılarını Açtı En Sert Tepki Hamas'tan: Trump, Kudüs Kararıyla Cehennemin Kapılarını AçtıTrump'ın Kudüs Kararı İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu Önünde Protesto Edildi Trump'ın Kudüs Kararı İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu Önünde Protesto Edildiİsrail Televizyonundan İlginç İddia: Trump'ın Kudüs Kararı Suud ve Mısır ile Anlaşmalı! İsrail Televizyonundan İlginç İddia: Trump'ın Kudüs Kararı Suud ve Mısır ile Anlaşmalı!ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanımasına Türkiye'den Peş Peşe Tepki Yağdı ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanımasına Türkiye'den Peş Peşe Tepki YağdıTrump'ın Kudüs Kararı, Yurdun Dört Bir Yanında Protesto Edildi Trump'ın Kudüs Kararı, Yurdun Dört Bir Yanında Protesto EdildiTrump'ın Kararı Sonrası Kudüs Surlarına Bayrak Yansıtmak İsteyen İsrailliler Rezil Oldu Trump'ın Kararı Sonrası Kudüs Surlarına Bayrak Yansıtmak İsteyen İsrailliler Rezil Oldu

06 Aralık 2017 Çarşamba 21:32