Turizm Beldesi Kalkan'da 1 Aydır Musluklardan Su Akmıyor

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı turizm beldesi Kalkan'da evlerdeki, iş yerlerindeki ve otellerdeki musluklardan 30 gündür su akmıyor.

Kalkan beldesi eski Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı, konuyla ilgili olarak, belde halkının su ihtiyacını karşılamak üzere 9 adet moto pomp bulunduğunu, bunlardan 6 tanesinin sürekli çalıştığını, 3 tanesinin yedekte beklediğini belirtti. Bugün itibari ile 9 adet motopompun 7 tanesinin arızalandığını, kalan 2 motopomp ile belirli zamanlarda şebekeye su verildiğini aktaran Şalvarlı, bu suyun da Yalıboyu Mahallesi'nde ikamet eden halka hiç ulaşmadığını söyledi.Bazı binalara itfaiye ile su basılmaya çalışıldığını belirten Şalvarlı, beldenin engebeli ve yolların dik olması nedeniyle bazı yollara itfaiyenin giremediğini, vatandaşların tıraş bile olamadığını söyledi. Vatandaşların, zorunlu ihtiyaçlarını, ücret karşılığı su taşımacılığı yapan tankerlerden yaptığını söyleyen eski Başkan Şalvarlı, "Bizim dönemde asil ve yedek olan motopompların bakımları düzenli yapılıyordu.Şimdiki arkadaşlar bu durumu umursamadıkları için 3 haftadır musluklardan su akmıyor. Suların kesilmesi ile ilgili belediyeye yapılan başvurularda ise Kalkan Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt, 'sularınız akmıyorsa teyemmün yapın' dedi. Şu an ise suların ne zaman geleceği hakkında hiçbir bilgi alamıyoruz. Hergün, yarın geliyor diyorlar ama sularımız 1 aydır kesik. Halk bu duruma isyan ediyor ama halk sindirildi.Kimse bunu çıkıp bir medya organında konuşamıyor. Halkımız ciddi bir baskı altında sindiriliyor. " dedi. Kalkan'da esnaflık yapan Safter Önal; "Kalkan esnafı olarak benim kuaför dükkanım var. Benim gibi daha bir sürü arkadaşım kuaför, restaurant, otel ve pansiyon işletiyorlar. Bu tür işletmelerin su olmadan nasıl işliyeceğini herkes bilir. Evlerinin bahçesine sebze eken arkadaşlarımın sebzeleri kurudu. Turistlerin bir kısmı beldeyi terk etmeye başladı.Henüz beldeye gelmeyenler rezervasyonlarını iptal ettirip paralarını geri istiyorlar gibi duyumlar da aldık. Su ihtiyacımızı diğer beldelerden ve kaynak sularından damacanalarla ve tankerlerle taşıyarak gideriyoruz. Artık dayanacak sabrımız kalmadı. Çünkü 1 gün değil 3 gün değil tam bir aydır musluklarımızdan su akmıyor. Bu yaz sıcağında her gün duş almamız gerekirken alamıyoruz. "Öte yandan, konuyla ilgili görüşleri alınmak istenen vatandaşlar kesinlikle isimlerinin açıklanmasını istemediler.

Kaynak: CHA

20 Haziran 2011 Pazartesi 16:55

Erzurum Su Ve Kanalizasyon İşleri, Gelir İdaresi Başkanlığı, Çukurova Üniversitesi, Mustafa Şalvarlı, Karakurt, Antalya, Muslu, AKM, Ula