Türk Dil Bayramı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Bilinmelidir ki duyuşumuz Türkçe, duygumuz Türkçe, duruşumuz da Türkçedir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Bilinmelidir ki duyuşumuz Türkçe, duygumuz Türkçe, duruşumuz da Türkçedir. Türkçeden taviz istiklalimizi riske atacaktır ki buna da asla müsaade edilmeyecektir." ifadesini kullandı.

Bahçeli, "Türk Dil Bayramı" dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk milletinin çetin günlerden, zorlu süreçlerden, bedeli yüksek bir dönemden geçtiğini belirtti.

"Milli varlığımızı tehdit eden, istikbalimizi tehlikeye sokan karmaşık ilişkiler serisi, kaotik gelişmeler dizisi tüm boyutlarıyla karşımızdadır." görüşlerine yer veren Bahçeli, geniş ve büyük bir coğrafyada varlık, birlik ve dirlik mücadelesi veren Türklük şuurunun her şeyden evvel sahip olduğu tarihsel ve kültürel zenginliklerle saldırılara direndiğini bildirdi.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu zenginliklerin en başında, hatta kaptan köşkünde güç kaynağımız, bekamızın güvencesi güzel dilimiz Türkçe bulunmaktadır.

Dil, bir medeniyet alameti, bir millet hazinesi, bir kültür vahasıdır.

Elbette Türk milletinin dili Türkçedir.

Kaldı ki bu ezeli hakikat hiç değişmeyecektir.

Türkçe, var oluşumuzun teminatı, bağımsızlığımızın ebedi güvencesidir.

Dil aynı zamanda siyasi ve kültürel birlikteliğe stratejik boyut kazandıran kimlik ve kişilik harcımızdır.

Dilde başlayacak bir çözülmenin, dile sirayet eden bir çürümenin milli mukavemeti kıracağı, dayanışma ve kardeşlik ruhuna zarar vereceği hiç tartışma götürmez bir gerçektir."

Türkçenin yüzyıllardır çok geniş bir coğrafi sahada yaygın olarak kullanılan köklü ve kutlu bir dil olduğunu vurgulayan Bahçeli, Balkanlardan Orta Asya'ya, Mağrip'den Rusya steplerine ve Türkmeneli'nden Avrupa içlerine kadar Türkçenin mevcudiyetinin bunun en somut işaret ve delili olduğunu belirtti.

Türk diline, Türk kültürüne ve Türklüğün bekasına yönelik acımasız ve ahlaksız komploların aslında bizzat Türk düşmanlığı ve tahammülsüzlüğün yansıması olduğuna işaret eden Bahçeli, şu değerlenidrmelerde bulundu:

"Bizim için Türkçe, Orhun anıtlarına nakış nakış işlenmiş ruh, Kaşgarlı Mahmut'un kaleminden dalga dalga yükselen gurur, Yusuf Has Hacib'teki onur, Ahmet Yesevi'nin ocağından tüten ülkü, Karamanoğlu Mehmet Bey'in yönetim anlayışındaki irade, Yunus Emre'nin dizelerinden fışkıran ilke, Ali Şir Nevai'nin emanetidir."

-"Dünyaya bakışımız Türkçe, çağı okuyuşumuz Türkçe"

Türk tarihinin Türkçenin iffetiyle yazıldığını, Türk milletinin fedakarlık ve emsalsiz mücadelesiyle anlam bulduğunu belirten Bahçeli, şunları aktardı:

"Dünyaya bakışımız Türkçe, çağı okuyuşumuz Türkçe, dünümüz Türkçe, geleceğimiz de muhakkak surette Türkçedir, böyle de olacaktır.

Dildeki yabancılaşmanın önüne geçerek, istila girişimlerine set çekerek, Türkçenin her alanda kullanımını teşvik ederek milli birliğimizi koruyacağımızdan asla şüphe duymuyorum.

Türkçemiz var oluşumuzun yegane zırhı, aydınlık ufukların müjdesi, millet olma halimizin mükafatıdır. Bilinmelidir ki, duyuşumuz Türkçe, duygumuz Türkçe, duruşumuz da Türkçedir. Türkçe'den taviz istiklalimizi riske atacaktır ki buna da asla müsaade edilmeyecektir."

Kurallara riayet ederek doğru ve temiz kullanımı ile Türkçe'nin bozulmasının ve bulanık hal almasının önüne geçilmesinde herkese sorumluluk düştüğünü vurgulayan Bahçeli, bu konuda milli bir bilincin uyanması gerektiğini bildirdi.

Bahçeli, şunları kaydetti:

"Türkçenin milli kimliğimiz olduğu gerçeğinden hareketle, 2017 yılının 'Türk Dili Yılı' ilan edilmesi de isabetli ve yerinde bir karar olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, 26 Eylül 1932 tarihinde toplanan Birinci Dil Kurultayı'nın yıl dönümünde, aziz milletimizin Türk Dil Bayramı'nı kutluyorum.

Türkçenin gelişmesi için emek veren, çaba gösteren, bu uğurda hayatını vakfeden kutlu ceddimize Allah'tan rahmet diliyor, halen yaşayan Türkçe sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum."

Kaynak: AA

26 Eylül 2017 Salı 12:03

Milliyetçi Hareket Partisi, Türk Dil Bayramı, Devlet Bahçeli, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri