Türk Dünyası Gençlik Buluşması

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı tarafından düzenlenen ‘Türk Dünyası Gençlik Buluşması’ etkinliğe katılan Milli Eğitim Bakanı, Eskişehir’de yıkılacak olan Atatürk Stadyumun yerine kent meydanının yapılacağını ve bu alanın bir rant kapısına dönüşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı tarafından düzenlenen 'Türk Dünyası Gençlik Buluşması' etkinliğe katılan Milli Eğitim Bakanı, Eskişehir'de yıkılacak olan Atatürk Stadyumun yerine kent meydanının yapılacağını ve bu alanın bir rant kapısına dönüşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinlikleri kapsamında düzenlenen '10 Bin Kardeş El Ele' projesi ile Türk Dünyası Devletlerinde geziye giden öğrenciler, 'Türk Dünyası Gençlik Buluşması' etkinliğinde Anadolu Üniversitesi İki Eylül Yerleşkesinde bulunan BESYO Spor Salonunda bir araya geldi. Türk Cumhuriyetlerinde gelen öğrenciler ile Eskişehir'de bulunan öğrenciler Sanatçı Mithat Körler'in verdiği muhteşem konserle eğlendi. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın da katıldığı etkinlikte öğrenciler, Körler'in şarkılarıyla coşkulu dakikalar geçirdi.

Daha sonra Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Ajansı tarafından yürütülen programlardan oluşan video klip izlendi. Klip ardından öğrencilere, havai fişek ve lazer gösterisi yapıldı.

Programda konuşan Bakan Avcı, Şölende gençlerle buluştuğu için mutlu olduğunu ifade ederek, "Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinliklerinin siz gençlerin katılımlarıyla nasıl anlam kazandığını görmek beni memnun ediyor" dedi. Öğrencilere, Eskişehir'de açılan Botanik Parkını gezmelerini tavsiye eden Bakan Avcı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

"Eskişehir 2013 yılında sadece Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak değil aynı zamanda UNESCO tarafından 'UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti' olma özelliğini taşıdı. Bu büyük projenin altında pek çok kişinin imzası var. Ben de özellikle bunlara teşekkür ederim. En başta, 28 Mayıs 2011 tarihinde yağmur altında meşhur mitingimizde Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edeceğiz diyen Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim. Daha sonra Milletvekillerimiz Salih Koca, Ülker Can, Ruhsar Demirel'e, Kazım Kurt'a ve Süheyl Batum'a teşekkür ederim. Sayın Valimiz Güngör Azim Tuna'ya teşekkür ederim. Gençlerimizin Türk Dünyasını tanımasını sağlayan Ajans Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. Bu kararı almak bizim için zor oldu. Binlerce öğrencilerimizi binlerce kilometre uzağa gönderirken endişe etmedik değil. Bir aksilik olmaması için dualar ettik. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız büyük bir proje daha var. Geçtiğimiz yıl yeni stadyum için temelleri attık. Eski stadyum ne olacak? Eski stadyum yeri hakkında pek çok haberler çıktı. Biz başından beri bunun doğru olmadığını, eski stadyumun yerine betonlaşmasına izin vermeyeceğimizi söyledik. Yaptığımız son açıklamalarda da belirttiğimiz gibi, eski stadyumun yerini 'Türk Dünyası Kültür Başkenti Meydanı' olacak. Büyük bir şehir meydanı olacak. Bu meydan 55 bin metrekare olacak. Bu Türkiye'nin hatta Türk Dünyasının sayılı meydanlarından olacak. Bu alan kimse için rant kapısı olmayacak. Türk Cumhuriyetlerinde yaşayan vatandaşlarımızın kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri, ilgisine ve zevklerine seslenecek meydan olacak. Bu meydanın yapımında büyük etkisi olan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'a teşekkür ederim. El ele verdiğimiz zaman yapabileceklerimiz hep birlikte görüyoruz. Ancak öncelikle yeni stadyumun tamamlanması ve eski stadyumun yıkılması lazım. Geçen hafta Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan Türkiye'de 4'üncüsü olan Botanik Parkını açtık. Lütfen oraya gidin. Gitmeden önce Hikmet Birand'ın 'Alıç Ağacı ile Sohbet' kitabı size dağıtılacak, onu okuyun. Dağıtılmasını beklemeden de alabilirsiniz. Bir de İstanbul'da bulunan Gülhane Parkında bulunan İslam Bilim ve Kültür Tarihi Müzesini gezin."

Vali Tuna ise yaptığı konuşmada, Türk Dünyasının buluşma merkezi olan Eskişehir'de öğrencilerin bir araya geldiğini söyledi. Geleceğimizi karşımızda görmekten dolayı mutluluk duyuyorum diyen Vali Tuna, "Bu program kapsamında kiminiz Balkanlara, kiminiz Kırım'a kiminiz ise Azerbaycan'a gittiniz. Kilometreler aralara mesafe koyamaz dediğimiz bu gezilerde siz gençlerimizin ilk defa yurt dışına çıkmanızı sağladık. Sizleri bu gezilerde öğretmenlerinize emanet ettik. Bugün de aynı gaye ile gönülleri fethetmek için iyilikler ve güzellikler üretmeye devam ediyoruz. Bu gezilerde göstermiş olduğunuz uyumla sizleri iyi şekilde hatırlayacağız" diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Cengiz Dağcı'nın yönetmiş olduğu 'Kırım'da Korkunç Yıllar' isimli filmin fragmanı izletildi. Daha sonra Türk Cumhuriyetlerine giden öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini, Bakan Avcı ile Vali Tuna'nın elinden aldı.

Program sonucunda Ayna Grubu öğrencilere bir konser verdi.

Etkinliğe, Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın yanı sıra, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Eskişehir İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katıldı. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

10 Mart 2014 Pazartesi 17:01

Anadolu Üniversitesi, Güngör Azim Tuna, Nabi Avcı, Eskişehir, Politika, Güncel