Türk Dünyası Kazan`da Buluştu

Tarihi ve kültürel değerleriyle yüzyıllardır tüm dünyanın dikkat çeken Bursa, Kazan'da gerçekleştirilen 'Türksoy Müzeler Birliği II. Buluşması'na damgasını vurdu.

Türksoy Müzeler Birliği II. Buluşması, 13 – 15 Ağustos tarihleri arasında Tataristan'ın başkenti Kazan'da gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Kültür Sanat Danışmanı ve Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez'in temsil ettiği organizasyona; Tataristan Devlet Danışmanı Mintimer Şaymiyev (Eski Cumhur Başkanı), Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Tararistan Bilimler Akdemisi Başkanı Myakzü Salahov, Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Şah Mardjani, Tarih Enstitüsü Müdürü Rafail Halimov, Tataristan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Ayrat Sitdikov, Tataristan Kültür Bakanlığı TÜRKSOY Temsilcisi Liliya Sattarova, IRCICA Genel Müdürü Halit Eren, Tataristan Turizm Ajansı Başkanı Sergey Ivanov, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Nurullah Çakır, Kazan Kremlini Açık Hava Müzesi Müdürü Zilya Valeyeva, Rusya St. Petersburg Bilimler Akademisi'nden Dr. Wilhelm Van Der Weyden, Avrupa Müze Akademisi Başkanı Mehmet Kalpaklı, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kalpaklı ve Unesco Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Evrim Ölçer, Kültür Bakanlığı'ndan Ece Çalış, Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Berber ve Urfa Müze Müdürü Müslim Ercan ile Altay Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti, Kırgızistan, Azarbeycan, Tataristan, Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti, Başkurdistan, Bulgaristan, Özbekistan, Kırım, Kazakistan, Çuvaşistan'dan gelen uzmanlar toplantıya katılanlar arasındaydı.

Uzmanlar çalışmalarını paylaştı
Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Tataristan Bilimler Akademisi Başkanı Myakzü Salahov, Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Rafail Halimov, Tarih Enstitüsü Müdürü Şah Mardjani, Tataristan Eski Cumhurbaşkanı şu anki Tataristan Devlet Danışmanı Mintimer Şaymiyev, toplantının açılışında programın içeriğine ilişkin bilgilendirici konuşmalar yaptı. Programın açılış oturumunda ise Tataristan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Ayrat Sitdikov, IRCICA Genel Müdürü Halit Eren, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Merkez Valisi ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Nurullah Çakır, Tataristan Turizm Ajansı Başkanı Sergey Ivanov ve Avrupa Müze Akademisi Başkanı Dr. Wilhelm Van Der Weyden de birer konuşma yaparak çalışmalarıyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Altay Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti, Kırgızistan, Azerbaycan, Tataristan, Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti, Başkurdistan, Bulgaristan, Özbekistan, Kırım, Kazakistan, Çuvaşistan, Rusya St. Petersburg Bilimler Akademisi uzmanları da kendi bölgelerinde yapılan araştırma çalışmaları, müzecilik ve müze koleksiyonları konusunda yapılan faaliyetlerle ilgili oldukça zengin ve bilgilendirici sunumlar yaptılar.

Turizm argümanı

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, konuşmasında, geçen yıl Bursa'da yapılan toplantı ile kurulumu gerçekleştirilen Türksoy Müzeler Birliği'nin geç kalınmış bir oluşum olmasına karşın oldukça hızlı bir yapılanma süreci ile etkin bir konuma geçmeye başladığını söyleyerek, sevincini dile getirdi. Sözen, "Oldukça zengin bir kültür derinliğine ve birikimine sahip olan ata toprakları bu zenginliğini ve birikimini geleceğe taşıma, tanıtılması ve bu konuda bir bilim oluşturulması en önemli misyon olmalıdır. Bu toprakların gerçek sahiplerinin seslerini artık daha yüksek şekilde dünyaya duyurmaları gerekiyor. Kültürel zenginliklerini tüm dünyayla paylaşmanın zamanı çoktan geldi. TÜRKSOY'un bu konuda üstlendiği öncü rolü tüm kardeş halkların desteklemesi gerekiyor" dedi.

Danışma Kurulu Üyesi Nurullah Çakır da oldukça zengin bir kültüre sahip olan coğrafyanın kültür rotalarıyla birbirlerine kavuşturulmasını ve bunun bir turizm argümanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa ve Bolgar 'UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Eski Cumhurbaşkanı ve Devlet Danışmanı Mintimer Şaymiyev ise yapılan konuşmalardan ve verilen bilgilerden oldukça etkilendiğini, toplantının Tataristan'a yeni ufuklar açtığını, bunun tüm kardeş Cumhuriyetler ve halklar için geçerli olduğunu ifade etti. Bu oluşumu başlatan TÜRKSOY ve ilk toplantıya ev sahipliği yaparak tam destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Ayrıca, aynı tarihte UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girerek önemli bir başarı elde eden Tataristan Cumhuriyeti Bolgar tarihi Türk yerleşim bölgesi ile Bursa'yı da tüm kalbi duygularıyla tebrik ettiğini söyledi.

Başkan Altepe'ye teşekkür mektubu

Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin ise rahatsızlığından dolayı toplantıya katılamayan TÜRKSOY Genel sekreteri Düsen Kaseinov'un mektubunu okudu. Kaseniov, mektubunda birliğin oluşturulmasında öncü rol üstlenerek TÜRKSOY'a destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür ederek, bu oluşumun Türk dünyasında, kültürel anlamda ve işbirliklerinin geliştirilmesinde önemli bir açıklığı gidereceğini vurguladı.

Bursa'dan tam destek

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez ise Bursa'da yapılan ilk toplantı, alınan kararlar ve yayınlanan deklarasyon konusunda bilgi vererek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin oluşumun daha iyi noktalara gelmesi için gerekli desteği vereceğini ifade etti.

Tüm katılımcıların mutabakatıyla sonuç bildirgesinin yayınlanmasının ardından sona eren toplantı kapsamında 2014 yılında 'UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan tarihi Türk yerleşim bölgesi Bolgar, 'UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Kazan Kremlini ve Sviyajsk Ada şehri ziyaret edildi, Kazan müzelerine teknik geziler gerçekleştirildi.

Kaynak: Bültenler

20 Ağustos 2014 Çarşamba 11:49

Nurullah Çakır, Tataristan Cumhuriyeti, Unesco, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Güncel