Türk Firmaları Erbil Uluslararası İnşaat Fuarı'nda Irak Pazarıyla Buluştu

Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen 11. Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarına Türkiye'den 40'tan fazla inşaat firması katıldı.

Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen 11. Uluslararası İnşaat ve Yapı Fuarına Türkiye'den 40'tan fazla inşaat firması katıldı.
Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden 150 firmanın katıldığı fuarın açılışına, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, IKBY İmar ve İskan Bakanı Derbaz Resul, Erbil Valisi Nevzad Hadi, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş ile çok sayıda yerli ve yabancı şirket temsilcileri katıldı.
Pyramids Fuarcılık'ın ana sponsorluğunda düzenlenen fuarda 40'tan fazla Tük inşaat firması stant açtı.
Türk şirketler Irak'ın yeniden imarına katkı sağlayacak
Fuardaki Türk firmaların stantlarını gezen Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk inşaat sektörünün fuara önemli katılım sağladığını belirtti.
Türkiye merkezli firmaların dışında da Türk ortaklığı bulunan çok sayıda şirketin fuarda yerini aldığını ifade eden Karaçay, "Bildiğiniz gibi Türk müteahhit sektörünün Irak'ta çok önemli bir yeri mevcut. Bugüne kadar çok önemli işlere imza attılar ve çok sayıda proje üstlendiler." diye konuştu.
Karaçay ayrıca Türk inşaat firmalarının Irak'ın altyapısına önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayarak, fuara katılan Türk inşaat firmalarının Irak'ın yeniden imarına nasıl katkı sağlayacaklarına dair iş bağlantıları kurmaya çalışacaklarını dile getirdi.
Irak'a yeni ihracat olanakları ortaya çıktı
Öte yandan Diyarbakır'dan fuara katılan Çelik Boru Firması'nın sahibi Mehmet Tekin, çelik boru ve petrol boru üretimi alanında faaliyet gösterdiklerini belirterek, terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta bazı bölgeleri ele geçirmesiyle ülkedeki ticari faaliyetlerinin durma noktasına geldiğini ancak son dönemde durumun normalleşmesi ve iş fırsatlarının artmasıyla fuara katılarak yeniden firmalarını tanıtmak istediklerini söyledi.
Fuara ilişkin beklentilerinin yüksek olduğuna işaret eden Tekin, Bağdat ile Erbil arasındaki siyasi istikrarsızlığın ortadan kaldırılmasıyla yeni ihracat olanaklarının ortaya çıktığını ifade etti.
Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı ise ilk kez yurt dışındaki bir fuarda stant açtıklarını belirterek, burada kalıcı bir ticaret merkezi oluşturmayı planladıklarını kaydetti.
Türkiye'den katılan firmaların fuardan memnun olduğunu aktaran Odabaşı, fuarın Iraklı iş adamlarıyla yapılacak yeni iş birliği fırsatları içerdiğini vurguladı.
Türkiye'nin yanı sıra Irak, Mısır, Suudi Arabistan, İran, Çin, Gürcistan, Rusya, İtalya, İspanya, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Yunanistan'dan 150 firmanın katıldığı ve 4 gün sürecek fuarın yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.
Türk Firmaları Erbil Uluslararası İnşaat Fuarı'nda Irak Pazarıyla Buluştu

Kaynak: AA

22 Nisan 2019 Pazartesi 17:05

Erbil, Irak, Güncel