Türk Müziği Korosu Unutulmaz Bir Geceye İmza Attı

Türk Müziği Korosu konserinde, Osmanlı dönemine ait kıyafetlerle sahne alan koro, İnegöllülere unutulmaz bir gece yaşattı.

Ramazan ayının manevi iklimine uygun etkinlikleriyle 11 ayın sultanı Ramazanı her akşam farklı gösterilerle renklendiren İnegöl Belediyesi, dün akşam heykel önünde düzenlenen etkinlikte sanatseverler için Türk Sanat Müziği resitali sundu. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonu ile düzenlenen Türk Müziği Korosu konserinde, Şef Diler Yalaza yönetimindeki İnegöl Belediyesi Türk Müziği Korosu Osmanlı kıyafetleriyle sahne alarak programa ayrı bir renk kattı. Koro, konserde Osmanlı'nın özellikle son döneminde en fazla seslendirilen ve en beğenilen eserleri sanatseverlere sundu.

İnegöl halkının da yoğun ilgi gösterdiği Türk Müziği Korosu konseri, Nihavend makamındaki eserlerle başladı. Muallim İsmail Hakkı Bey'in 'Nerelerde kaldın ey servi nazım' adlı eserinin ardından; koro Hacı Arif Bey'in 'Ben buy-i vefâ bekler iken sûy-i çemenden' adlı eserini seslendirdi. Bir İstanbul türküsü olan 'Üsküdara gider iken aldı da bir yağmur'un ardından Faize Ergin'in 'Kız sen geldin çerkeşten' adlı eser okundu.

Koro programına Sultân-i yegâh makamında eserlerle devam etti. Sırasıyla Bimen Şen'in 'Al sazını sen sevdiceğim', Münir Nurettin Selçuk'un 'Saçının telleri göğsünde perişan yaraşır' ve Yesârî Âsım Ersoy'a ait 'Biz Çamlıca'nın üç gülüyüz' ve 'Biz Heybeli de her gece mehtaba çıkardık' adlı eserler başarıyla seslendirildi.

Programda Hicaz makamındaki eserlere de yer verildi. 'Ada sahillerinde bekliyorum' ve 'Pencere açıldı Bilal oğlan' türkülerinin yanı sıra Sadettin Kaynak'ın 'Tel tel taradım zülfünü' adlı eser de yorumlandı. Konserin son bölümünde koro Rast ve Mahur makamındaki eserlere yer verdi. Dede Efendi'nin 'Yine bir gülnihal aldı bu gönlümü', Hacı Faik Bey'in 'Nihansın dideden ey mesti nâzım' ve İstanbul türküsü 'Darıldın mı gülüm bana hiç bakmıyorsun bu yana' adlı eserlerin ardından konser mahur makamındaki iki türkü ile son buldu: 'Beyoğlunda gezersin gözlerini süzersin' ve 'Yemenimde hare var'

Kıyafetleri ile nostaljik bir rüzgar estiren ve seslendirdikleri birbirinden güzel eserler ile muhteşem bir konser icra eden Türk Müziği Korosu izleyenlerden tam not aldı.

Kaynak: Bültenler

15 Haziran 2016 Çarşamba 14:20

İstanbul, Şef, Hacı Arif Bey, İnegöl, Güncel