Türk Müziğinin Unutulmaz Eserleri Yenimahalle'de Yankılandı

Yenimahalle Belediyesi, Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED ) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) işbirliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “1’inci Türk Musikisi Konseri” düzenlendi.

Yenimahalle Belediyesi, Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED ) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) işbirliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde "1'inci Türk Musikisi Konseri" düzenlendi.
Konserde Amerika'dan Japonya'ya 41 ülkede yüzlerce konser, konferans veren, paneller gerçekleştiren ve ülkemizi temsil eden usta kanun sanatçısı ve TÜMFED Başkanı Tahir Aydoğdu 130 kişilik koro ile sahneye çıktı. Konsere ev sahipliği yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın yanı sıra Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal ve sayıda çok davetli katıldı. Türk Musikisi alanında yeni yeteneklerin kazandırılması, Türk Musikisinin korunması, ulusal ve uluslararası boyutta yaygınlaştırılması amacıyla 2015 yılında kurulan TÜMFED Yenimahalle'de ilk konseriyle muhteşem bir geceye imza attı.
Konserde, TÜMFED'e kayıtlı 14 derneğin solist ve koristleri 130 kişilik bir ekiple müzikseverlerin karşısında çıktı. Konserin birinci bölümünü TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şefi Kadri Şarman, ikinci bölümünü ise TÜMFED Başkanı -TRT Ankara Radyosu kanun sanatçısı ve koro şefi Tahir Aydoğdu yönetti. Hicazkar, Uşşak, Hüseyni, Sultanıyegah, Nihavent, Muhayyerkürdi ve Acemkürdi makamlarında seçkin eserlerinin peş peşe yorumlandığı gecede konuklar şarkılara hep bir ağızdan eşlik etti. Konserin sonunda sanatçıların arasında yerini alan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, tüm salonla birlikte İzmir Marşı'nı söyledi.
Konserin ardından sanatçıları tebrik ederek çiçek veren Başkan Fethi Yaşar, "Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği bizi biz yapan değerlerdir. Zeybek de bizim horon da, bar da bizim kırık hava da. O ezgilerde insan sevgisi var, doğa sevgisi var, dayanışma var, kardeşlik var, birlik var. Onlarla Çanakkale kazanıldı, Kurtuluş savaşı kazanıldı. Bizi bir yapan tutkal, o ezgiler. Yenimahalle'de sanat geceleri düzenliyoruz, tiyatrolarımız sürekli devam ediyor. Bizler Gazi Mustafa Kemal'in aydınlık yolunda yürüyoruz. Hepimiz bugünümüzü cumhuriyete borçluyuz. Sanata ve sanatçıya her zaman sahip çıkacağız. Çocuklarımıza kin ve nefretin yerine barışı aşılamalıyız" dedi.
Konserin sonunda TRT İstanbul Radyosu Ses sanatçısı Melihat Gülses de mini bir konser vererek birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Gecede TÜMFED tarafından, Başkan Fethi Yaşar'a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verilirken, Başkan Yaşar da TÜMFED adına emeklerinden dolayı üye derneklere Tahir Aydoğdu ile birlikte plaketlerini verdi. - ANKARA

Kaynak: İHA

25 Mart 2017 Cumartesi 14:08

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Yenimahalle Belediyesi, Fethi Yaşar, Yerel