Türk sinemasının en 'baba' karakterleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Babalar Günü öncesinde Türk sinemasının en baba karakterlerine hayat veren oyunculardan oluşan bir liste yayınladı.

www.sinemia.com editörlerinin seçtiği isimler arasında, Münir Özkul'dan Hulusi Kentmen'e, Şevket Altuğ'dan Gazanfer Özcan'a 20 usta oyuncu bulunuyor.

Münir Özkul

"Ben Yaşar Usta" replikleri ile akıllarımıza kazınmış Münir Özkul, Türk sinemasının mihenk taşlarından. Mahmut hoca, Yaşar usta ve diğerleri… Hangi role bürünse kendini sevdiren, Türk tiyatrosuna da yıllarca emek vermiş, İsmail Dümbüllü ödüllü usta oyuncumuz.

Ali Şen

Usta oyuncu ali-cengiz oyunlarını seven, paragöz baba karakterlerinde başı çeker. Aynı zamanda Şener Şen'imizin babasıdır.

Ayhan Işık

Yakışıklı efsane. Sezercik filmlerinin iyi yürekli, tatlı babası.

Erol Taş

Oynadığı kötü karakterler sebebiyle, normal hayatta da halk tarafından hep kötü bilinmiştir. Filmlerde kötü ağa, mafya babası, sevenleri ayıran, adam öldüren rollerden tanırız. Gerçek hayatta ise pamuk gibi bir kalbi vardır.

Hulusi Kentmen

300 civarı filmde rol almıştır. Dış mizacı pos bıyıkları sebebiyle biraz sert gözükse de, aslında yumuşacık bir kalbi vardır. Sinemanın tatlı-sert, tatlı-kaçık şefkatli babasıdır.

İhsan Yüce

Bazen iyi, bazen kötü baba rollerinde çıkmıştır karşımıza. Birçok Kemal Sunal filminde oynamıştır. En unutulmayan baba rollerinden biri Sultan filmindedir. Senaryo yazmışlığı da vardır, şairliği de…

Nubar Terziyan

Sinemanın pamuk dedesi, iyi yürekli aile reisi rolleriyle tanınır. Öyle bir gülüşü, öyle bir duruşu vardır ki, naifliğine hayran bırakır.

Şevket Altuğ

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Konservatuvarını bitirdikten sonra Ankara Sanat Tiyatrosu ve Dostlar Tiyatrosu'nda birçok oyunda rol alır. Hala şarkısını dinlediğimizde gözlerimizi yaşartan Süper Baba dizisinin babası Fiko rolü ile yüreklerimizde yeri ayrıdır.

Gazanfer Özcan

Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nu, eşi ile birlikte kurdu. Yıllarca, birçok sinema ve televizyon projesinde yer aldı. Kendisini ölümünden önce son olarak yer aldığı Avrupa Yakası dizisinin, Tahsin baba rolü ile hatırlarız.

Savaş Dinçel

Ali Poyrazoğlu, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi birçok tiyatroda oyuncu olarak yer almış, kuruluşundan itibaren Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Kendisini, Ekmek Teknesi dizisinin yufka yürekli kız babası Nusret rolü ile sevmişizdir. Aynı zamanda karikatüristtir.

Kaynak: Bültenler

12 Haziran 2017 Pazartesi 14:48

Hulusi Kentmen, Gazanfer Özcan, Şevket Altuğ, Magazin, Kültür Sanat, Son Dakika
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika Haberleri