Danimarka'da Bulunan Türk Vatandaşı Turist Kadın, Peçe Taktığı Gerekçesiyle Para Cezasına Çarptırıldı

Danimarka'da, turist olarak bulunan Türk vatandaşı kadın, peçe taktığı gerekçesiyle yaklaşık bin lira para cezasına çarptırıldı. Cezanın 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren, Örtünme Yasası kapsamında verildiği bildirildi.

Danimarka'da, turist olarak bulunan ve peçe takan Türk vatandaşı kadına, ülkede 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası"nı ihlalden bin kron (yaklaşık bin lira) para cezası kesildi.

YÜZÜ KAPALI OLDUĞU İÇİN CEZA VERDİLER

Batı Jutland polisi tarafından yapılan açıklamada, vizesinin süresini uzatmak için Arhus kentindeki polis merkezine gelen 48 yaşındaki Türk vatandaşına, yüzünün kapalı olması ve sadece gözlerinin görülmesi nedeniyle "Örtünme Yasası" kapsamında bin kron para cezası verildiği kaydedildi.

TÜRK TURİST, POLİS MERKEZİNDEN YÜZÜNÜ AÇARAK AYRILDI

Ceza kesilen kadın, tercüman aracılığıyla polise yaptığı açıklamada, yasadan haberinin olmadığını ancak cezayı ödeyeceğini belirtti. Kadının turist olması nedeniyle cezasının peşin olarak ödenmesinin şart koşulduğu ifade edildi. Türk turistin cezasını ödedikten sonra yüz hatlarını belirgin olacak şekilde açarak polis merkezinden ayrıldığı kaydedildi.

"ÖRTÜNME YASASI" NEDENİYLE ŞU ANA KADAR 3 KİŞİYE CEZA VERİLDİ

Danimarka'da 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası"ndan dolayı şimdiye kadar 3 kişiye para cezası uygulandı. Söz konusu yasa, kamusal alanda geçerli olup, burka ve peçe dışında, kar maskesi ve takma sakal gibi herhangi bir şeyle yüzün kapatılmasını yasaklıyor.

HER İHLALDE, PARA CEZASI ARTIYOR

Yasağı ihlal eden kişilerin ilk defada bin kron, ikinci defada 2 bin kron, üçüncü defa da 5 bin kron para cezasına çarptırılması öngörülüyor. Yasağı dört kereden fazla ihlal edenlere ise her yeni ihlalde 10 bin kron ceza kesilecek.

Kaynak: AA

05 Eylül 2018 Çarşamba 09:31

Dünya, Güncel