Türkiye Ekonomi Zirvesi

İSTANBUL (AA) – Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, kişi başına yıllık sigorta primi ortalamasının dünyada 638 dolar olduğunu belirterek, 'Kişi başına yıllık sigorta primi bizde 156 dolar.

İSTANBUL (AA) – Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, kişi başına yıllık Sigorta primi ortalamasının dünyada 638 dolar olduğunu belirterek, "Kişi başına yıllık sigorta primi bizde 156 dolar. Prim üretimini 4'e katlamalıyız ki dünya ortalamasını yakalayabilelim." dedi.
Genç, Bloomberg HT'nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi kapsamında düzenlenen "Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)" panelinde sigorta sektörüne ilişkin bilgiler verdi.
Sigortacılığın dayanışma havuzu niteliğinde olduğunu aktaran Genç, dünya sigortacılığıyla Türkiye sigorta sektörünü karşılaştırdı.
Genç şu bilgileri verdi:
"Dünyada 2016 yılında 4,7 trilyon dolarlık prim üretilmiştir sigorta sektöründe. 2,1 milyarı hayat dışı, 2,6 milyar doları da hayat sigortaları. Dünya prim üretiminde en büyük pay yüzde 29'la ABD'de. Onun en yakın takipçisi yüzde 10'la Japonya ve Çin. Türkiye'nin dünya prim üretimindeki payı yüzde 0,28 seviyesinde. Yani gayri safi yurt içi hasılaya göre baktığımızda yüzde 1'ler olması gerekiyor ama sigorta primi açısından düşük bir yerde. Hayat dışı sigortacılıkta payımız yüzde yarım. Burada mesela kişi başına yıllık sigorta primi İsviçre'de 6 bin 900 dolar, Japonya'da 3 bin 700 dolar, Almanya'da 2 bin 500 dolar, bizde 156 dolar, Yunanistan'da 398 dolar, Meksika'da 189 dolar…Dünya ortalaması 638 dolar. Dolayısıyla gene aynı şekilde primin gayri safi hasılaya oranı bakımından da Hollanda ve İngiltere'de yüzde 10, ABD'de yüzde 7, bizde yüzde 1,6 seviyesinde. Bu rakamlar bize gösteriyor ki bizim gidecek çok yolumuz var. Prim üretimini 4'e katlamalıyız ki dünya ortalamasını yakalayabilelim."
"Aracınızı hemen kenara çekin"
Okulların açılmasıyla trafik kazaları için tutulan kaza tespit tutanağı konusunun trafik sağlığı için önem kazandığına işaret eden Genç, "Sürücülerimize hatırlatmak isterim ki kazanın ardından hızlıca kazanın oluş şeklini anlatan fotoğrafları çekiniz ve hemen ardından araçlarınızı kenara çekerek kaza tespit tutanaklarını doldurunuz. Böylece trafiğin akışını da aksatmamış olursunuz." diye konuştu.
Sürücülerin kazayla ilgili aynı fikirde olması gerekmediğini anlatan Genç, "Tutanaklarda herkes kendi açısından anlatıyor kazayı. Sonra Sigorta Bilgi Merkezi'nde bu kazalar için önce sigorta şirketleri görüş veriyor, anlaşma olmazsa da üç kişilik bir heyet var, onlar karar veriyor kusurun kimde olduğuna ilişkin. Dolayısıyla tutanaklarda çok yazan haklı sayılmıyor. Malumunuz okullar da açıldı. O nedenle lütfen trafiği kilitlemeyin." ifadelerini kullandı.
"Otomatik katılım Türkiye'ye yeni bir tasarruf alışkanlığı kazandırdı"
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı ise şu anda aşağı yukarı 8 kişiden birinin bireysel emeklilik sistemine girdiğini belirterek, sistemin gelişimini sürdürdüğünü söyledi.
BES'e olan ilginin 2013'te getirilen devlet katkısı ile 20 milyar liradan 60 milyar lira hacme ulaştığını aktaran Obalı, "Bu defa 2017'de adet bazlı ivme otomatik katılımla yakalandı. Bardağın dolu tarafından baktığımızda ciddi bir kazanım var. 1, 0'dan büyüktür. Hiç bu işin içinde olmayan 3,5 milyon insan bu sistemle tanıştı. Otomatik katılım Türkiye'ye yeni bir tasarruf alışkanlığı kazandırdı." diye konuştu.
"Misyonumuz hem kamunun hem de vatandaşların haklarını korumak"
Emeklilik Gözetim Merkezi Genel Müdürü Mustafa Akmaz da, kurumunun bireyin emeklilik sistemine girişinden sonraki tüm aşamalara kadar tüm süreçleri izlediğini belirterek, rakamların hesaplanmasından, yönlendirilmesine kadar tüm işlemleri takip ettiklerini kaydetti.
Vatandaşların emeklilikle ilgili her türlü sorunla kendilerine ulaşabileceğini aktaran Akmaz, "Misyonumuz hem kamunun hem de vatandaşların haklarını korumanın yanında şirketlerin de haklarını gözetmek." bilgilerini verdi.
Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu da sektöre ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Kaynak: AA

22 Kasım 2017 Çarşamba 16:36

Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Ahmet Genç, Türkiye, Politika, Güncel