Türkiye Gazeteciler Sendikası: Gazeteciler Ekim'de Adliyeyi Dolduracak

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ekim ayında çok sayıda gazetecinin yargılanacağı bir rapor yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ekim ayında çok sayıda gazetecinin yargılanacağı bir rapor yayınladı. Raporda, Ekim ayında neredeyse her gün bir gazetecini mahkemelerde ifade vermesi nedeniyle yargılanacak gazetecilerin adliye koridorlarını dolduracağı belirtildi.
TGS, Ekim ayı içerisinde yargılanacak gazetecileri açıklayarak şu ifadelere yer verdi:
"Basın özgürlüğünün ayaklar altında olduğu Türkiye’de Ekim ayı gazetecilerin adliye koridorlarını dolduracağı bir ay olacak. 1 Ekim’den 22 Ekim’e kadar neredeyse her gün bir gazeteci mahkemelerde ifade verecek.
1 Ekim: Vural Nasuhbeyoğlu ve Arif Koşar (Evrensel) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla yargılanıyor.
6 Ekim’de Sedef Kabaş twitter üzerinden yolsuzluk iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı veren yargıcı eleştirdiği için İstanbul Ağır Ceza Mehkemesinde yargılanacak.
8 Ekim’de Özgür Mumcu (Cumhuriyet) “Zalim ve Korkak” yazısı nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanına Hareketten hakim karşısına çıkacak.
12 Ekim: Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya (Cumhuriyet) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Charlie Hebdo” kapağını köşelerinde yayımladıkları için “dini değerleri aşağılamak”tan yargılanacak.
13 Ekim: Ahmet Şık (Gazeteci) “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabında eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.
20 Ekim: Barış Pehlivan (Odatv) “Şaşırtıcı Benzerlik” yazısı nedeniyle Erdoğan’a hakaretten yargılanacak.
20 Ekim: Ender İmrek (Evrensel) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanacak.
22 Ekim: Barış İnce (Birgün) akrostişli savunma metni yoluyla Cumhurbaşkanı’na hakaretten İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.
GÖP: HALKI DAVALARI İZLEMEYE VE MESLEKTAŞLARIMIZA DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ
Öte yandan, Gazetecilere Özgürlük Plotformu'da (GÖP), yargılanan tüm gazetecilerin yanında olduklarını ve davaların takipçisi olacaklarını belirtti. Açıklamada; basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını savunan tüm gazetecileri ve halkı davaları izlemeye ve meslektaşlara destek vermeye çağırdı.
30 Eylül 2015 Çarşamba 16:16

Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul, Türkiye, Politika, Güncel