Türkiye'nin İlk Çok Dilli Kürtçe Akademik Dergisi Yayına Girdi

Dicle Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları bünyesinde hazırlanan Uluslararası Kürtçe Çalışmaları On-line hakemli dergisinin ilk sayısı yayına başladı.

Dicle Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları bünyesinde yer alan Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı editörlüğünde hazırlanan Uluslararası Kürtçe Çalışmaları On-line hakemli dergisinin ilk sayısı yayına başladı.

Toplam 9 çalışmanın yer aldığı dergide 6 özgün makale bulunuyor. 1 çeviri makale ile 2 kitap tanıtımının yer aldığı derginin ilk sayısında toplam 4 dilde (Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Zazaca) çalışma yer alıyor.

Dergide, Diyarbakır Sultan Şeyhmusé Ezzuli Dergâhı Örneğinde Tarikatların Toplumsal İşlevleri, Kurdısh Dıalect Contınuum, As A Standardızatıon Solutıon, Bir Tarih veya Felsefe İncelemesinin Temel Bağlamı Olarak Kürtler Nasıl Vardır?, Cerıbandınek Lı Ser Senıfandına Mewlûdên Kurdıya Kurmancî Lı Gorî Mıjarên Wan, Mewlıdê Mela Ehmedê Xasî De Tesîrê Mewlıdê Mela Huseynê Bateyî, Dı Çarçoveya Çanda Devkî De Dı Nav Cıvaka Kurdan De Dengbêj Û Sazıya Dengbêjıyê konu başlıklı makaleler yer almaktadır.

Dergide ayrıca "Kürt Dilbilimine Kısa bir bakış" adlı İngilizce makalenin çeviri çalışması bulunuyor. Diğer yandan dergide Kazakistan Kürdoloji bölümlerinin ürettikleri şiir, piyes ve öykü seçkilerinden oluşan bir antoloji (BEREVOK) ile vatanperverlik yolunda hayat – Knyaz İbrahim'in kısa hayatı adlı (JIYAN DI RÊYA WELATPAREZÎYÊDA Kurtejîyana Knyaz îbrahîm Mîrzoyev) kitapların tanıtımına yer verildi.

Kaynak: Temsilci

19 Şubat 2015 Perşembe 00:15

Dicle Üniversitesi, Türkiye, Eğitim, Kültür Sanat, Güncel