Türkiye'nin İlk Köy Filmini Konu Alan Kitabın İmza Günü Yapıldı

Türkiye'nin ilk köy filmini konu alan kitabın imza günü yapıldıBURSA - Bursa'nın Nilüfer ilçesine ait Çalı köyünde çekilen Türkiye'nin ilk köy filmi "Aysel Bataklı Damın Kızı" filminin öyküsünü konu alan "Belki Şehre Bir Film Gelir" kitabının imza günü yapıldı.

Türkiye'nin ilk köy filmini konu alan kitabın imza günü yapıldı

Bursa - Bursa'nın Nilüfer ilçesine ait Çalı köyünde çekilen Türkiye'nin ilk köy filmi "Aysel Bataklı Damın Kızı" filminin öyküsünü konu alan "Belki Şehre Bir Film Gelir" kitabının imza günü yapıldı.

Yazar Güney Özkılınç, Nilüfer'de çekilen Türkiye'nin ilk köy filmi "Aysel Bataklı Damın Kızı" filminin öyküsünü konu alan "Belki Şehre Bir Film Gelir" kitabıyla kent kültürüne bir kaynak daha kazandırdı.

Kitabı hakkında bilgi veren araştırmacı ve yazar Güney Özkılınç, "Bursa'nın Nilüfer ilçesinde o zamanlar bir köy olan Çalı'da çekiliyor ve 80 yılı askın yıldır bir zamandır Çalılılar bu gün bile bu filmi konuşuyor. Bu gerçekten çok ilginç bir hikaye olarak geldi bana ve bu filmin hikayesini ve çekim öyküsünü araştırma kararı aldım. Köye gittim 2010 yılından itibaren, 5 - 6 yıllık çalışma sonucunda filmde figüran olarak rol alan köylüler, onların çocukları ve torunlarıyla görüşme yaptım. Bir film düşünün ki çekildiği köyde 80 yıldır yaşasın ve Türkiye'nin o zaman ki en önemli oyuncuları bu köyde aylarını geçirsin. Filmin yönetmeni Muhsin Ertuğrul oyunculuk hayatına İstanbul Şehir Tiyatrolarında başlayan Cahide Sonku, bu iki önemli ismin yanında ilk Türkiye güzelimiz Feriha Tevfik, Talat Artemal ve daha birçok oyuncu Çalı'ya Bursa'ya geliyor. Bu bence Bursa için, Nilüfer için, Çalı için büyük bir onur" dedi.

Sözlerine devam eden Özkılınç; "Film ekibi Mudanya'ya, Mudanya limanından Beşevler istasyonuna oradan da atlı arabalarla, faytonlarla, Çalı yolunu tutuyorlar ve bu film çekiliyor. Filmde bir ilkte, o zamana kadar köy filmleri İstanbul'da kapalı alanda dekorlar yardımıyla çekiliyordu ama bu film ile birlikte ilk kez bir köye gidiliyor. ve köy gerçek bir köy olmuş oluyor" diye konuştu.

Etkinlik kitap imza töreniyle devam etti.

Kaynak: İHA
04 Şubat 2018 Pazar 11:46
YORUMLAR

Son Dakika