Üç Yıldır Devam Eden Ergenekon Davası'nda İlk Defa Gizli Tanık Dinleniyor

Üç yıldır devam eden birinci Ergenekon Davası'nda ilk defa gizli tanık dinleniyor.

Üç yıldır devam eden birinci Ergenekon Davası'nda ilk defa gizli tanık dinleniyor. Gizli tanık "Aydın 1"in sesi ve görüntüsü deforme edilerek tanık odasından Danıştay saldırısına ilişkin ifadesi alınıyor.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, gizli tanığın tanık odasında hazır bulunduğunu ve gizli tanığa üye hakim Hüsnü Çalmuk'un nezaret ettiğini belirtti. Gizli tanığın sesi ve görüntüsü deforme edilerek duruşma salonunda bulunan iki ekrana yansıtıldı. Gizli tanığın yanında bulunan hakim Hüsnü Çalmuk "Zarfı açtım ve gizli tanığın kimlik tespitini yaptım" dedi. Ardından Başkan Şengün, gizli tanığa "Buyrun gizli tanık Aydın-1 sizi dinliyoruz" dedi.

GİZLİ TANIK Aydın-1 DİNLENİYOR

Gizli tanık Aydın-1, Danıştay saldırısının gerçekleştiği 17 Mayıs 2006'da Üsküdar'daki "Sarhoş imamlar kahvesi" olarak bilinen Üsküdar Belediyesi'nin altındaki çay ocağında bulunduğunu söyledi. Aydın-1, Avukat Mehmet Taşdelen ve Nejat isimli arkadaşının davanın tutuksuz sanıklarından Prof. Dr. Emin Gürses'e saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın, Said- i Nursi'nin çok eski öğrencisi olduğunu söyledikleri Salih Hoca isimli bir kişinin yanına uzun zamandır gittiğini ve ondan etkilenmiş olabileceğini söylediklerini belirtti. Aydın-1, "Emin Gürses hoca da bu arada saldırıyla ilgili bazı televizyon kanallarının röportaj taleplerine cevap veriyordu" dedi.

FİKİR JİMNASTİĞİYDİ

Başkan Şengün'ün Mehmet Taşdelen ve Nejat dediğiniz kişi 'Salih Hoca'dan etkilenmiş olabilir' şeklinde mi konuştular? Sorusuna gizli tanık, "Alparslan Arslan düzgün bir avukattı. Bu yüzden herkesi şaşırttı. Herkes bir fikir ortaya koyuyordu. Onlar da Emin Gürses'e hitaben, böyle tahsilli bir insanın böyle bir saldırıyı, etki altında kalmadan yapamayacağı şeklindeki fikirlerini söylediler. Fikir jimnastiği yapılıyordu" diye konuştu. Duruşma gizli tanık Aydın-1'in ifadesinin alınmasıyla devam ediyor. - İstanbul / Silivri

Kaynak: DHA

14 Nisan 2011 Perşembe 17:50

Politika, Güncel