Uğruna Kanun Değiştirilen Tesis Şimdi Sağlık Dağıtıyor

Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki Emendere Termal Otel, 32 derecelik termal suyu ile sedef hastalarına şifa dağıtıyor.

Sındırgı ilçesine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Emendere Termal Otel, başta sedef hastalıkları olmak üzere cilt hastalıklarına şifa dağıtıyor. Ormanın içinde, derenin kenarında ve doğa ile iç içe olan Emendere Termal Otel, başta İstanbul, İzmir, Bursa olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, saniyede 200 litre suyu akan Emendere'yi anlattı. Başkan Yavaş, "Emendere, ismi ile münhasır 'Emandere', yani yardım dilenen anlamında bir kelimeden türemiş. Sındırgı'ya 6 kilometreye mesafede 32 derece sıcaklığında suyu bulunan sedef, yara, yanıklara, cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen bir kaplıca. Derenin yanında, vadinin içinde 200 litre saniyede suyu akan bir otel burası. 8 yıl önce dere içinde 2 küveti bulunan, insanların tedavi gördükleri ve güzellik hamamı olarak algılanıyor. İçinde selenyum denilen bir mineral var, bu mineralin cildi yenileştirdiği biliniyor. İçinde radon gazı var. Ciddi anlamda cilt hastalıklarına iyi gelen bir gaz. Üniversite yıllarında Adapazarı'ndan sedef hastası bir ağabeyimiz buraya geldi. Sedef hastalığına suyun iyi geldiğini ve çadır kurarak burada kaldığını söyledi. 'Size bir emanet bırakıyorum. Bir gün bu memlekete idareci olursanız buraya kaplıca yapın' dedi. Rabbim nasip etti, 2004'de belediye başkanı oldum. Adnan ağabey de 6 dönüm arazisini bize hibe etti. Dönemin Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile irtibata geçti. Biz Kadir Bey'e gittik durumu anlattık. Kadir Bey, Allah razı olsun kendisinden ilgilendi konu ile. Çelikten binalar dikti, 28 odası olan, 2 kapalı havuz, 1 açık havuz olan bir alan çıkardı ortaya. Biz 3-5 odalı bir yer beklerken kendisi 3 milyon liralık bir tesis çıkardı ortaya" dedi.

KADİR TOPBAŞ İMZASI

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Emendere'nin Türkiye'de bir ilki meydana getirdiğini söyledi. Yavaş, "Türkiye'de bir belediyenin başka bir şehir üzerinde yaptığı ilk tesis burası. Yatırımın büyüklüğü sebebiyle işin olmama durumu ortaya çıktı. Sonra Kadir Bey konu ile ilgilendi. Bir şehrin, başka bir şehrin içinde tesis yapması ile ilgili kanun çıktı. Yani Emendere, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kanun değiştiren bir tesis oldu. Bizim projemizden etkilenenler oldu ve şimdi termal tesisler yapılıyor. Şehir merkezine termal kent inşa ediliyor. Biz Sındırgı'nın önünü termal turizm ile açacağımızı biliyoruz. Şuan Balıkesir Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Ali Osman Sali'ye konuyu anlattık. Bize Afyon örneğini gösterdi. Afyon Milletvekili Sait Açpa ile görüştük. Bize tavsiyelerde bulundu. Bizde tavsiyelerini uyguladık. Sındırgı şuanda teşvik kapsamında. KDV yüzde 18'den yüzde 1'e düşüyor, işçi ve işveren paylarını devlet ödüyor. Bir ucundan bir ucu 20 kilometreyi kaplayan turizm alanı sözk onusu. 3 tane biner dönümlük devlet tarafından bedelsiz olarak 3 arazimiz var. Yatırımcı geldiğinde, at çiftliklerinden tutun da sporcuların kamp yapabileceği alanlara kadar yer bedelsiz olarak veriliyor. kendilerine 98 derecelik ve 32 derecelik termal sular tahsis ediliyor. Bugün 2 otel bitti, 2 yatırımcı da inşaata başlamak üzere bekliyor" şeklinde konuştu.

Başkan Yavaş, Emendere Termal Otel'e gelen ziyaretçilerin en çok ilgisini Yağcıbedir halılarının çektiğini söyledi. Yavaş, "Isparta'nın halısı kalmadı, bizim Yağcıbedir halımız var. Fiili olarak var olan tek halı Yağcıbedir halısı. Misafirlerimiz halının dokunduğu tezgahları da görebilecek. Şu an İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa'dan gelen misafirlerimiz var. Yazın genç nüfus, kışın daha yaşlı nüfus ilgi gösteriyor. Buraya gelenlerin özellikle Sındırgı pazarını dolaşmalarını da tavsiye ederim. Bire bir sabah kalkıp, tarladan rokasını, teresini, ıspanağını koparmış daha çisentisi üzerinde duran sebzeleri alabilirler. Kertil kebabımız var burada. Köy yumurtasını, köy balını, mevsimine göre çilek reçelini bulabilirler" dedi.

BAHADIR DEMİRÇEVİREN-BÜLENT YALÇIN

BALIKESİR

Kaynak: İHA

11 Haziran 2014 Çarşamba 11:16

Ekrem Yavaş, Balıkesir, Sındırgı, Termal, Politika, Güncel