Ulaş'ta Tarım ve Hayvancılık Gelişiyor

Sivas İl Özel İdaresi tarafından tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla Ulaş ilçesinde dağıtılan çilek fideleri meyvelerini vermeye başladı.

Sivas İl Özel İdaresi tarafından tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla Ulaş ilçesinde dağıtılan çilek fideleri meyvelerini vermeye başladı.
Bölgedeki tarımsal üretimin arttığına dikkati çeken Ulaş Kalkındırma Derneği Başkanı Tayyar Açık, Ulaş'ta seracılığı, çilek yetiştiriciliğini ve organik arıcılığı geliştirdiklerini belirtti.
Bölgeye verilen desteklerden dolayı İl Özel İdaresi'ne teşekkür eden Açık, "Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Salih Ayhan bize 180 bin çilek fidesi verdi. Biz de bunları köylere dağıttık. İlimizde Sivas çileğini tanıttık. Sivas çileğini şuan herkes bekliyor. Bu bir başlangıçtı. Bunu daha da arttırarak devam edebiliriz ama sıkıntımız pazar konusu. Biz kurulduğumuzdan beri gerek Sivas gerek Ulaş'ta köy pazarını oluşturamadık. Bütün vilayetlerde köy pazarı var ama Sivas'ta köy pazarı yok" dedi.
Sivas'ın ekonomisinin köylü ile şehirli arasındaki alışverişe bağlı olacağını söyleyen Açık, "Köylü gelmezse Sivas'ın ekonomisinde de sorunlar ortaya çıkacaktır. Sivas ekonomisi için köylü üretmek zorunda, ürettiğini de pazarlamak zorundadır. Pazarlama sistemini oluşturursak biz Sivas'tan ihracat bile yaparız. Sivas ithal eden bir il. Bütün ürünlerimizi dışarıdan yiyoruz. İlimizde hemen hemen her köye gölet yapıldı. Susuzluktan dolayı bir şey üretemiyorduk, suyumuzda geldikten sonra artık her şeyi üretecek duruma geldik. Bölge bölge iyi bir planlama yaparak Sivas'ta üretimi yönlendirecek bir lidere ihtiyacımız var" diye konuştu.
Bölgede çiftçilik yapan Kuddisi Kuruçay ise köylerinde çilek üretimine Ulaş Kalkınma Derneği, Sivas İl Özel İdaresi ve BTC'nin desteği ile başladıklarını belirterek, "Bir şeyler yapmaya çalıştık. Üretimden memnunuz ama ürünlerin satışında sorunlarla karşılaşıyoruz. Yetkililerden bize pazar yeri verilmesini istiyoruz. Bir ara Yenişehir'de verileceği söylendi ama henüz bir sonuç çıkmadı. Köy pazarında çileğimizi, yumurtamızı, sütümüzü, peynirimizi ve yağımızı kısaca organik tüm ürünlerimizi pazarda satmak istiyoruz. Çilekler haziranın ilk haftası gibi hazır olur" dedi. - SİVAS

Kaynak: İHA

01 Haziran 2016 Çarşamba 17:45

Salih Ayhan, Sivas, Ekonomi