Ulusal Çay Konseyi Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

Ulusal Çay Konseyi eylül ayı toplantısının yapıldığı bildirildi.

Ulusal Çay Konseyi eylül ayı toplantısının yapıldığı bildirildi.

Çay Konseyi'nden yapılan açıklamada, Konsey Başkan Vekili Mehmet Erdoğan başkanlığındaki toplantıya yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz ile yetkililerin katıldığı belirtildi.

Açıklamada, toplantıda çay kanununun hayata geçirilmesi konusunun ele alındığı ifade edildi.

Kuru çaya uzun zamandır zam yapılmamasının ve ekonomik gelişmelerin sektörü olumsuz etkilemesine vurgu yapılarak, "Bu gelişmeler sonucunda, özel sektör düşük fiyatlarda çay almak zorunda kalmış. Bu sektöre zarar vermiş ve bundan en çok üretici mağdur olmuştur. Çay kanunu ile birçok problemin önüne geçilebileceği aşikardır. Sektörün en büyük problemi fiyat düşüşlerinin taban veya referans fiyat ile önüne geçilebilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Türk çayının 2019 yol haritasına vurgu yapılarak, şöyle devam edildi:

"Geleceğe yönelik çalışmalar yapılması kaçınılmazdır. 2019 yılının daha sorunsuz atlatılabilmesi için ortak paydada yol haritasının belirlenmesi önem arz etmektedir. 2018 çay sezonunda rekor üretim gözlemlenirken kalitenin de bir o kadar düştüğü gözlemlenmektedir. Çay sektöründe çay kanunu ile kalite, fiyat gibi önem arz eden konular çözüme kavuşturulabilecektir."

Kaynak: AA

02 Ekim 2018 Salı 10:01

Mehmet Erdoğan, Çay, Ekonomi, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri