Uluslararası Ölümsüzlük Şehri Misis Kültür ve Sanat Festivali'

Adana'da, tarihi antik kent Misis'in bulunduğu Misis Mahallesi'nde 'Uluslararası Ölümsüzlük Şehri Misis Kültür ve Sanat Festivali' düzenlenecek.

Adana'da, tarihi antik kent Misis'in bulunduğu Misis Mahallesi'nde "Uluslararası Ölümsüzlük Şehri Misis Kültür ve Sanat Festivali" düzenlenecek.
Yüreğir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında başlatılan "Ölümsüzlük Şehri Misis" projesi kapsamında festival organize edildi. Binlerce yıllık tarihi, kültür ve geleneği ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Misis, uluslararası bir festivalle dünya kamuoyuna tanıtılacak.
Açıklamada görüşüne yer verilen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, tarihi Misis Köprüsü, Havraniye Kervansarayı, Lokman Hekim Cami, Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen, 1970'li yıllara kadar kullanılan değirmenleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran antik kentte gerçekleştirdikleri projeyle 2012 yılından beri kazı, restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları yapıldığını, antik kentin yeniden gün yüzüne çıktığını belirtti.
Arkeolojik kazılar devam ettikçe tarihe ışık tutacak çok önemli eserlerin çıkacağını tahmin ettiklerini aktaran Çelikcan, şunları kaydetti:
"Proje, dünya kültürel mirasına kazandırılması yönüyle kültürel, vatandaşların sosyal yaşama kazandırılması yönüyle sosyal, Çukurova turizmine yeni bir odak kazandırılması yönü ile turizm ve kültür, tarım-köy mantığıyla ekonomik girdilerin sağlanması yönüyle ekonomik boyutu olan özel bir projedir. Belediyemiz projeyle adeta bölgemiz ve ülkemiz için model teşkil edecek nitelikli ve çok yönlü bir çalışmaya imza atmaktadır. Biz Yüreğir'i sadece Türkiye'ye değil, tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyaya tanıtacak bir projeyi yürütüyoruz. Bu projemiz, turizm açısından Adana'ya önemli katkılar sağlayacaktır."
Çelikcan, 21-22 Ekim'de gerçekleşecek festivalde şarkıcı Murat Kekilli ve Medeniyetler Korosu konserleri, halk oyunları, mehteran gösterileri, Osmanlı Saray Esvapları Defilesi, aşıklar atışması, 'Misis' konulu edebiyat ve tarih söyleşileri olacağını bildirerek, vatandaşları festivale davet etti.

Kaynak: AA

15 Ekim 2017 Pazar 13:17

Roma, Yüreğir, Mahmut Çelikcan, Adana, Politika, Güncel