Uluslararası Tuna Nehri Günü'

Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya kültür merkezlerinin organizasyonuyla 'Uluslararası Tuna Nehri Günü' kutlamaları çerçevesinde Tuna Nehri'ni anlatan fotoğraf sergisi, illüstrasyon sergisi ve müzik dinletisi etkinliği gerçekleşti.

Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya kültür merkezlerinin organizasyonuyla "Uluslararası Tuna Nehri Günü" kutlamaları çerçevesinde Tuna Nehri'ni anlatan fotoğraf sergisi, illüstrasyon sergisi ve müzik dinletisi etkinliği gerçekleşti.
Avusturya Kültür Ofisi'nde gerçekleşen etkinlikte Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısında ölenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor, "Malesef dün gerçekleşen saldırı hepimizi derinden yaralamıştır. Biz teröre teslim olmamak için bu programı yapmaya devam etme kararı aldık. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İstanbul'da da Tuna Nehri Günü kutlamalarında bir aradayız." dedi.
Macar Kültür Merkezi olarak Nazım Hikmet, M. Fuad Köprülü, Attila Jozsef, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Jeno Heltai'nin Tuna Nehri üzerine yazdığı şiirlerden ilham alarak farklı sanatçıların çizdiği illüstrasyonları sergilediklerini ifade eden Fodor, aynı zamanda Dezso Kosztolanyi'nin Aynalı Sazan isimli öyküsü üzerine İmece İlköğretim Okulu öğrencilerinin çizdiği resimleri de sanatseverlerin ilgisine sunduklarını belirtti.
Avusturya Kültür Ofisi Müdür Yardımcısı Petek Gökçe ise terör saldırısı nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Dün gece İstanbul'da büyük bir terör saldırısına uğradık. Bu acı olay hepimizi derinden etkiledi. Bu saldırıda hayatını kaybedenler için derin üzüntü duyuyoruz. Yaralananlar için ise şifa diliyoruz. Aldığımız ortak karar neticesinde terörün hayatı kısıtlamasına izin vermeyeceğiz." diye konuştu.
Gökçe, Tuna Nehri etkinlikleri kapsamında Avusturyalı ünlü fotoğrafçı Inge Morath'ın Tuna Nehri çevresinde çektiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisini sanatseverlerin ilgisine sunduklarını kaydetti.
Öte yandan, Bulgaristan ve Romanya kültür merkezlerinin katkılarıyla piyanoda Beyza Yazgan'ın ve flütte Alya Uludere ve Özlem Noyan'ın olduğu Tuna Nehri Şarkıları müzik dinletisi gerçekleşti.
29 Haziran 2016 Çarşamba 22:43

Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Avusturya, Kültür Sanat