Üniversite Öğrencilerinden Göçmen Gençlere Yönelik Proje

İzmir’de bir grup üniversite öğrencisi, toplumsal katılımı teşvik etmek ve göçmen gençlerin mesleki becerilerini geliştirmeyi hedefleyen projelerinin startını Alaçatı’dan verdi.

İzmir'de bir grup üniversite öğrencisi, toplumsal katılımı teşvik etmek ve göçmen gençlerin mesleki becerilerini geliştirmeyi hedefleyen projelerinin startını Alaçatı'dan verdi.

İngiltere, Estonya, Polonya, İtalya, ve Türkiye gibi ülkelerden 29 genci ve gençlik çalışanını bir araya getiren proje, Avrupa Komisyonunun gençlik ve eğitim programlarından erasmus programı kapsamında, Avrupa Birliği Bakanlığı ulusal ajansı tarafından onaylanarak hibe almaya hak kazandı. İzmir'de bir grup üniversite öğrencisi de, göçmen gençlerin mesleki becerilerini geliştirmeyi hedefleyen projelerini Alaçatı'dan başlattı. Proje koordinatörlüğünü üstlenen Umut Şaşmaz, yerel sakinlerinin çoğunluğu balkan göçmenleri ve mübadiller olan Alaçatı'da bu projenin gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekerek, "Imagine, çeşitli ülkelerden fikir, bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ile günümüzdeki göçmenler yüz yıl öncekinden daha kolay bir şekilde topluma dahil olabilecekler, iş bulabileceklerdir. Ayrıca Avrupalı gençler ile Türk gençleri arasında gelecekteki işbirliği için zemin hazırlanacak, kültürler arası öğrenme ve Türk Avrupalı gençler arasındaki dayanışma ve iletişim güçlenecektir. Projemiz kapsamında halka açık bir etkinlik düzenlenecek ve katılımcılarımızın yaptıkları çalışmalar yerel düzeyde paylaşılacaktır. Bu etkinliğimizde tiyatro gösterisi, dans gösteri ve fotoğraf sergisi gibi farklı sanatsal çalışmalar izleyicilere sunulacaktır. Etkinliğimiz 26 Kasım Cumartesi günü saat 15: 00'de başlayacaktır" dedi. - İZMİR

Kaynak: İHA
23 Kasım 2016 Çarşamba 15:53
YORUMLAR

Son Dakika