Beslenme Broşüründe Dondurma ve Cipse 'Helal' Uyarısı

Kayseri'de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlarda dağıtılan broşürde, cips ve dondurma için 'dinen helalliği şüpheli' ifadesi kullanıldı.

Kayseri'de üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlarda dağıtılan beslenme broşüründe dondurma ve cips için 'dinen helalliği şüpheli' uyarısı yapıldı.

"HANGİ HAYVANA AİT OLDUĞU BELLİ DEĞİL"

Gençlik ve Spor Bakanlığı Beslenme Bilgi Platformu adına diyetisyen Pınar Çınar tarafından hazırlanan broşürde, "Dondurma ve cipste E441 kodlu hayvansal jelatin ile E471 homojenleştirici maddelerin hangi hayvana ait olduğu konusunda kesin bilgi olmadığından bu ürünler dinen helalliği şüpheli kabul edilmektedir" denildi.

DİYETİSYEN TARAFINDAN HAZIRLANDI

Broşürün dağıtıldığı yerlerden Şule Yüksel Şenler Kız Yurdu yöneticileri, Beslenme Bilgi Platformu broşürünün Kayseri İl Müdürlüğü'nde görevli diyetisyen Pınar Çimen tarafından hazırlandığını söyledi.

"BROŞÜRLE İLGİLİ TASARRUFUMUZ YOK"

Yurt yetkilileri, "İl Müdürlüğümüzdeki iki diyetisyen biri tarafından hazırlanan broşür 1'i Develi ilçesinde olmak üzere 8 yurdumuzda eş zamanlı olarak dağıtıldı. Bizim broşürle ilgili bir tasarrufumuz yok. Zaman zaman beslenmeyle ilgili öğrencilerimize bu tür broşürler gelir. Neden sadece bizim yurdumuz hedef alındı ve gazetelere haber oldu, anlayamadık" dedi.

Şule Yüksel Şenler Kız Yurdu yöneticileri, kantinde dondurma ve cips gibi ürünlerin satıldığını ve herhangi bir yasaklama kararı bulunmadığını da dile getirdi.

İL MÜDÜRLÜĞÜ: BİLGİLENDİRME AMAÇLI

Yurt-Kur Kayseri İl Müdürlüğü yetkilileri kurum personeli diyetisyen Pınar Çimen tarafından hazırlanan broşürde dondurma ve cipsin yanı sıra, beslenme konusunda öğrencileri bilgilendirici birçok konunun da yer aldığını söyledi.

"YEDİK İÇTİKLERİNİZE DİKKAT EDİN"

Yetkililer konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Bu bir uzmanın bilimsel verilerle açıkladığı, bilgilendirme ve uyarı amaçlı bir konudur. Bu tür yiyeceklerin içeriklerine dikkat edilmesi istenmiştir. Yurtlarda kalan hiçbir öğrenciye dondurma ve cips dinen haramdır denilmemiş, sadece yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri istenmiştir. Okuması, yazması olan herkes bunu anlayabilir. Piyasada bir çok üründe helal yazısı yer almakta veya ürünlerimizde domuzla ilgili içerik bulunmamaktadır."

BROŞÜRLERDE NE DENİLİYOR

Yurtkur Kayseri İl Müdürlüğü tarafından kent merkezindeki 7 ve Develi İlçesinde 1 olmak üzere toplam 8 yurtta dağıtılan 8 sayfalık broşürde ekmekler sakızlar, unlu mamuller, dondurulmuş yiyecekler, tatlandırıcılar gibi konular da yer alıyor.

Cipslerle ilgili olan bölümde, "Homojenleştiriciler cipslerde yoğunluklu olarak kullanılan katkı maddelerindendir. Mono ve di gliseridler (E471), sodyum stearol ve kalsiyum stearol kullanılan homojenleştiricilerden bazıları. Dinen helalliği şüpheli kabul edilen bu ürün bitkisel ve hayvani kökenli olabiliyor" ifadeleri bulunuyor.

"DİNEN SAKINCALI KABUL EDİLİYOR"

Aynı broşürde dondurma ile ilgili olarak da şöyle deniliyor:

"Dondurmada E471 kodlu mono ve di gliserid kattı maddesi, tatlandırıcı olarak aspartam ve sakkarin kullanılabiliyor. Kıvam artırıcı olarak E441 kodlu jelatinin vücuda fazla alınması alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Tamamı yurtdışından ithal edilen bu katkı maddesi hayvansal bir ürün. Kesimi ve hangi hayvana ait olduğu konusunda kesin bir bilgi olmadığı için dinen sakıncalı kabul ediliyor."

Kaynak: DHA

02 Haziran 2016 Perşembe 13:06

Develi, Şule Yüksel Şenler, Pınar, Kayseri, Eğitim, Güncel