Üniversiteliler Pardus Konferansına Vatandaşları Davet Etti

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Meslek Yüksek Okulu’ndaki (MYO) bir grup öğrenci sosyal sorumluluk projesi kapsamında Milli İşletim Sistemi PARDUS’un anlatılacağı konferansa vatandaşları da davet etti.

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Meslek Yüksek Okulu'ndaki (MYO) bir grup öğrenci sosyal sorumluluk projesi kapsamında Milli İşletim Sistemi PARDUS'un anlatılacağı konferansa vatandaşları da davet etti.

Kdz. Ereğli İlçe Merkezi girişine stant kuran öğrenciler burada vatandaşlara hem bilgi verdi hem de broşür dağıttı. Projeyi vatandaşlara anlatmakta zaman zaman zorluk çeken öğrenciler, sabırla kendilerine yöneltilen sorulara yanıt vermeye çalıştı.

Projesi Koordinatörlünü Asım Can Aktın'ın yaptığı projede okulun Bilgi Güvenliği Teknolojisi Programı 2. sınıf öğrencileri Abdullah Erşan, Bilgehan Aykın, Burhan Orhan, Murat Can Düzdaş ve Sercan Sevim yürütüyor.

Proje koordinatörü Asım Can gazetecilere yaptığı açıklamada 11 Aralık 2015 Cuma Günü saat 14.00'de Karadeniz Ereğli Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu'nda PARDUS Topluluk Takım Lideri Ümit Dereliler'in konuşmacı olarak katılacağı konferansa dileyen herkesin katılabileceğini söyledi. PARDUS'un tamamen Türk yapımı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen güvenli bir işletim sistemi olduğunu vurgulayan Aktın "Pardus 2003 yılında başlayan açık işletim sistemidir. Hackerler üzerinden örnek verecek olursak; tüm hackerler Windows'u kullanıyor. Windows kapalı kod olduğu için gönderdikleri dosyaların içeriği görünmüyor. Pardus açık kaynaklı kod olduğu için gönderdikleri bütün dosyaların özelliklerini, içeriklerini ve her şeylerini görebiliyoruz. Bu şekilde işletim sistemimiz daha güvenli oluyor. Bu tamamen Türkiye'nin ürettiği bir sistem" dedi. - ZONGULDAK

Kaynak: İHA

08 Aralık 2015 Salı 18:16

Asım Can, Zonguldak, Yerel