Ünlü Şairin Şüpheli Ölümüne İlişkin Yeni İddia

Şilili ünlü şair Pablo Neruda'nın ölüm sebebinin kanser olmadığı ortaya çıktı, öldürülmüş olabileceği şüpheleri de arttı.

Şilili ünlü şair Pablo Neruda'nın ölüm sebebinin kanser olmadığı ortaya çıktı, öldürülmüş olabileceği şüpheleri de arttı.

Uluslararası adli tıp uzmanları, şairin cesedinde yapılan incelemelerde, kanserojen olmadığı belirtilen bakteri bulduklarını açıkladı.

16 uzmandan oluşan heyet, Neruda'nın ölüm sebebiyle ilgili tüm ihtimallerin değerlendirildiğini duyurdu.

Heyet adına açıklamayı İspanyol adli tıp uzmanı Aurelio Luna yaptı: "Mikrobiyal genomiks çalışmaları açısından, söz konusu bakterinin şairin ölümüne neden olup olmadığını, bu bakterinin biyolojik silah amacıyla laboratuvar ortamında değiştirilip değiştirilmediğini ya da farklı bir tür bakteri olup olmadığını tespit etmemiz gerekiyor."

1973'teki askeri darbeden 12 gün sonra yaşamını yitiren Pablo Neruda'nın ölüm nedeni resmi kayıtlara prostat kanseri olarak geçti.

Şairin şoförü, General Augusto Pinoche'nin adamlarının Neruda'yı hastanede zehirlediğini öne sürmüş, iddia sonrası Komünist Partisi'nin mahkemeye başvurusu üzerine şairin mezarı 2013 yılında açılmıştı. O dönemde yapılan ilk testlerde Neruda'nın kalıntılarında zehirli maddeye rastlanmamıştı.

Auteur:

Tags: Gepost: 21 oktober 2017

Kaynak: Euronews.com

21 Ekim 2017 Cumartesi 10:25

Mehmet Aurelio, Pablo Neruda, Şili, Dünya