Urmiye Heyetinden Vatso'ya Ziyaret

(VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu'nu makamında ziyaret etti.'Van 3.Turizm Fuarı'na katılan Keyhanfar, beraberinde Başkan Yardımcıları Hossein Pashayi, Asdolreza Mehdizade ve üyeleriyle VATSO'yu ziyaret etti.

Urmiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kiyamarz Keyhanfar, beraberindeki heyetle Van Ticaret ve Sanayi Odası



(VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu'nu makamında ziyaret etti.



Kültür ve Turizm Bakanlığı, Van Valiliği ve VATSO'nun ortaklaşa düzenlediği



"Van 3. Turizm Fuarı"na katılan Keyhanfar, beraberinde Başkan Yardımcıları Hossein Pashayi, Asdolreza Mehdizade ve üyeleriyle VATSO'yu ziyaret etti.



Görüşme sonrası Nadiroğlu başkanlığında gerçekleştirilen, Kapıköy-Razi Sınır Kapısı'nın son durumunun ele alındığı toplantıya geçildi.



Toplantının açılışında konuşan Nadiroğlu, Türkiye ile İran'ın iki dost ve kardeş ülke olduğunu, ancak ABD'nin İran'a uyguladığı ambargodan dolayı son yıllarda ticari ilişkilerinin sekteye uğradığını belirtti.



İran ile yapılan ticareti çok önemsediklerini vurgulayan Nadiroğlu,



"Kapıköy-Razi Sınır Kapısı sizin kadar, bizim için de çok önemli. Biz kendi tarafımızdan yolların yapılmasını sağladık. Kapıköy Sınır Kapısı'nı da önümüzdeki birkaç ay içinde revize edilmesini sağlayacağız. Ancak sizin tarafınızdaki yolu birkaç yıldan beridir bir türlü bitirilememesi sınır ticaretine darbe vuruyor" dedi.



Keyhanfar ise, toplantıdan konuşmaktan ziyade sonuç almak istediklerini belirterek, "İran olarak Türkiye ile ilişkilerimize emniyet vermek ve ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. İran devriminden önce de Türkiye'yi kendimize dost ve kardeş olarak görmüşüz. Türkiye ile dil, din ve geleneklerimizden gelen çok derin bağlarımız var. Buraya geldiğimizde kendimizi yabancı hissetmiyoruz" diye konuştu.



Türkiye'nin 25 yıl öncesine göre ekonomisini ve iktisadını çok ilerlettiğini, kendilerinin de bununla gurur duyduklarını ifade eden Keyhanfar, Kapıköy-Razi Sınır Kapısı'nın her iki ülke için önemli gördüklerini söyledi.



Toplantıda yaşanan sorunları İran ve Türkiye'deki yetkililere ulaştırmak için ikisi İranlı 4 kişilik bir komisyon oluşturuldu.



VATSO Protokol Salonu'nda düzenlenen toplantıya VATSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Kantarcıoğlu ile yönetim kurulu üyeleri Serdar Orhun, Erdoğan Gökhan, Metin Abi, Hacı Tugay, çok sayıda sınır ticaretiyle uğraşan esnaf, sanayici ve tüccar katıldı.



Muhabir: Sıtkı Yıldız



Yayıncı: Berin Arslan Çetin - Van

Kaynak: AA

17 Ekim 2012 Çarşamba 17:21

Kapıköy, Türkiye, Urmiye, İran, Yerel, Son Dakika

Son Dakika