Uşak Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Uşak Valiliği Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Uşak Valisi Salim Demir başkanlığında yapıldı.

Uşak Valiliği Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Uşak Valisi Salim Demir başkanlığında yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, TBMM'de madde bağımlılığı ile ilgili Türkiye'deki tehditlerin ortadan kaldırılması ve bununla ilgili mevcut durumu tespit etmek üzere çalışma başlatıldığını söyledi.
Uşak'ın madde bağımlılığı ile ilgili büyük şehirlere nazaran daha az tehdit altında olduğuna dikkat çeken Milletvekili Tunç, şöyle konuştu:
"Madde bağımlılığı terör kadar tehlikeli bir durum arz ediyor. Hatta önlenmesi, arz ve kullanımının önlenmesi açısından bütün kurumların birlikte hareket etmesi gerekiyor. Türkiye coğrafi özellik olarak uyuşturucu ticaretinde Ortadoğu'dan Avrupa'ya giden bir yol güzergahındaydı. Şimdiler de ise sentetik uyuşturucuların yapılması ile beraber özellikle Hollanda, Belçika gibi ülkelerde üretilip Ortadoğu'ya ters bir göçü sağlayan, yol üzerinde bulunuyor olmamız sebebiyle hedef ülke durumundayız. Bu nedenle uyuşturucuyla mücadelede alınacak tedbirler ülkemiz açısından çok önemli. Elbirliğiyle gerekli tedbirleri yasal düzenlemeleri ya da bilinçlendirme adına, eğitim adına bütün kurumlarımız ile beraber bu mücadeleyi vermek durumundayız."
Vali Demir ise, madde bağımlılığı konusunda, farkındalığın artırılmasının bağımlılıkla mücadelede, büyük önem taşıdığını vurguladı.
Demir, şunları kaydetti:
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti kötü alışkanlıklar ve bağımlılıkla mücadele konusunda önemli bir strateji oluşturmuş durumda. Artık terörle mücadele yapıldığı gibi savunma konumunda değil müdafaa ve saldırı şekli ile bir mücadele başlatmış durumdadır. Bu mücadeledeki kararlığı ve önemi Uşak'ta da göstermek istiyoruz. Hem alanda hem de rehabilitasyon ve tedavi amaçlı çalışmalarla çocuklarımızı bu olumsuzluklara bulaşmadan korumak istiyoruz. Tabi ki de tedavi aşamasıyla ilgili çalışmalar devam edecek. Ancak biz hiç bulaşmadan çocuklarımızı korumanın bizim için daha önemli bir basamak olduğunu düşünüyoruz. Her bir ferdi, çocukluk çağlarında spor, müzik ve sosyal etkinliklere yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak istiyoruz."
Konuşmaların ardından Uşak'ta uyuşturucu ile mücadeleyle ilgili alınan tedbirler ve kurumlar arasındaki konu ile ilgili koordinasyon çalışmaları değerlendirildi.

Kaynak: AA

28 Mart 2018 Çarşamba 13:49

Alim Tunç, Ak Parti, Uşak, Politika, Güncel