Balyoz Davası Hakimi Ömer Diken'in de Aralarında Bulunduğu 12 Hakim ve Savcı Tutuklandı

Uşak'ta darbe girişimi sonrası gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen aralarında Balyoz Davası Hakimi Ömer Diken'in de bulunduğu 12 hakim ve savcı tutuklandı.

Başarısız darbe girişimine ilişkin yürütülen operasyonlar kapsamında Uşak'ta gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen, aralarında "Balyoz Darbe Planı Davası"na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in de olduğu 7 hakim ve 6 cumhuriyet savcısından 12'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ADLİYEYE GETİRİLDİLER

Başarısız askeri darbe girişimi sonrası Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) aldığı kararla haklarında soruşturma izni verilmesi üzerine Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan hakim ve savcılar, emniyet müdürlüğündeki işlemlerin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilerek Uşak Adliyesine getirildi.

BALYOZ HAKİMİ DAHİL 12 TUTUKLAMA

Yaklaşık 2 gün süren davanın ardından bu sabah saatlerinde açıklanan kararda, aralarında "Balyoz Darbe Planı Davası"na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in de bulunduğu, Mutlu Aygün, Sezgin Güverçin, Serap Aygün, Halil I·brahim Kayı, Nebahat Baysal Gül, Cumhuriyet Savcıları Aydın Çevik, Mehmet Karademir, Kemalettin Erel, İlker Çetin, Mustafa Özmen ve Salih Turgut hakkında tutuklama kararı verildi.

1 KİŞİ SERBEST

Soruşturma kapsamında sonradan gözaltına alınan hakim Neşe Acar ise serbest bırakıldı.

Kaynak: İHA

21 Temmuz 2016 Perşembe 10:25

Uşak, Güncel