Uygun Çalışma Planı ile Başarı Yakalanabilir'

Zirve Yayınları Rehberlik Koordinatörü Hakan Baykal, kendini doğru tanıyan öğrencinin uygun bir çalışma planı ile başarıyı yakalayabileceğini söyledi.

Zirve Yayınları Rehberlik Koordinatörü Hakan Baykal, kendini doğru tanıyan öğrencinin uygun bir çalışma planı ile başarıyı yakalayabileceğini söyledi.
Birçok öğrencinin çalışma planına uymakta zorluk yaşadığını belirten Baykal, “Özellikle dershanelerin ve okulların başlamasıyla birlikte öğrencilerin ‘Hocam, ders çalışma programı hazırlar mısınız?’ tarzında sipariş üzere çalışma programı talebi çok fazla” diye konuştu.
Descartes’in ‘Plansız çalışan bir kimse, ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer.’ sözünü hatırlatan Baykal, şunları söyledi: “Plansızlık dikkatsizliğe, yorgunluğa, bitkinliğe, isteksizliğe ve dalgınlığa neden olur. Bu durum öğrencilerde psikolojik baskı, kararsızlık, çalışmaya motive olamama ve verimsiz çalışma gibi olumsuz birçok sonuca yol açar. Başarılı olan insanların hayatlarını incelediğimizde karşımıza çıkan temel nokta belli bir plan ve program dâhilinde çalışmış olmalarıdır. Neye, ne kadar zaman harcayacağını bilmek, hem zamanı planlamak hem enerjiyi doğru kullanmak hem de hedefe konsantrasyonu devam ettirmek açısından çok önemlidir.”
Programlı çalışanların zihinsel dağınıklığının ortadan kalkacağının altını çizen Baykal, “Çok çalıştığını, ama bu çalışmanın sonucunu alamadığını söyleyen birçok öğrenci bulunmaktadır. Bu tipteki öğrencilerin genel özelliği kendilerini yeterince tanımamalarıdır. Doğru bir çalışma programı oluşturulabilmesinin asgari şartı kişinin kendini tanıyor olmasıdır. Çünkü öğrencilerin çalışma alışkanlıkları, bilgi birikimi, hedefleri, zayıf ya da güçlü yönleri, zekâ potansiyeli, çalışma koşulları birbirinden farklı. Dolayısıyla herkes için genel geçer bir çalışma programından bahsetmek de doğru olmaz.” şeklinde konuştu.
Öğrenciyi yakından tanıyan, potansiyelini, çalışma alışkanlıklarınızı bilen, tecrübeli eğitimcilerin programı hazırlamasının doğru olacağını ifade eden Baykal, şöyle devam etti: “Programın ana iskeletini siz belirlemelisiniz. Bünyeniz ne kadarını kaldırabilecekse o kadar saat çalışacak şekilde programınızı düzenlemelisiniz. Daha sonra çalışma saatlerinizi bir süreç dâhilinde artırmalısınız. Hazırlanan program, hedeflenen belli bir döneme ait olmalıdır. Durumunuza göre bu dönem 1 ay ya da daha fazla bir zaman dilimini kapsayabilir. Bünye alıştıkça ders çalışma saatinizi artıracağınızdan dolayı planlamanızda bir takım düzenlemelere gitmeniz gerekecektir.”

Kaynak: CİHAN

03 Kasım 2015 Salı 13:35

Hakan Baykal, Politika, Güncel