'Vakit Gazetesi'ne Açılan Trilyonluk Davada Kimse Sesini Çıkarmadı'

Behlül Metin, Gazeteciler İçin Medyanın Gösterdiği Tepkinin, Trilyonluk Kapatma Davası ile Karşı Karşıya Kalan Vakit Gazetesi'nde Gösterilmediğini Söyledi.

Mazlum-Der Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyesi Behlül Metin, Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan gazeteciler için medyanın gösterdiği tepkinin, trilyonluk kapatma davası ile karşı karşıya kalan Vakit Gazetesi'nde gösterilmediğini söyledi. Metin, operasyon kapsamında gösterilen bu tepkinin, kirli işlerin büyük olduğuna işaret ettiği yorumunda bulundu.

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 308. hafta basın açıklamasında konuşan Mazlum-Der Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyesi Metin, Ergenekon operasyonu kapsamında bazı gazetecilerin tutuklanmasının tartışmalara neden olduğunu söyledi. Metin, operasyon sonrasında medyada Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığından, bunun karşıt medyayı susturma operasyonu olduğuna kadar, çok şey söylendiğine işaret etti.

Medyadaki tartışmaları dikkatle izlediklerini ifade eden Metin, "Kimlerin masum kimlerin suçlu olduğuna, elinde medyayı bulunduran bir takım güçler karar verecekse, bu ülkede adalet mekanizmasına, yargıya, ne gerek var? Kafalarına uyanları masum, uymayanları suçlu ilan etsinler, halk da vergileriyle koskoca bir adalet mekanizmasını besleme külfetinden kurtulsun." şeklinde medyaya tepki gösterdi.

'Siz düne kadar bağımsız yargıya müdahale edilmesin diye bas bas bağıranlar değil miydiniz? Şimdi ne oldu da söyleminiz değişti?' diyen Metin, "Sizin yaptığınız, bağımsız yargıya müdahale değil mi? Görülmekte olan davalara ve yapılmakta olan soruşturmalara, bu şekilde müdahale ederek, adalet mekanizmasını zan altında bırakıp, bağımsız yargıyı etkilemeye ne hakkınız var? Savcılar, yargıçlar önüne gelen kanıtlara göre mi karar verecek yoksa sizin oluşturduğunuz psikolojik baskıya göre mi?" diye konuştu.

Ergenekon operasyonu sonrasında basının gösterdiği tepkinin yanlı olduğunu ifade eden Metin, Vakit Gazetesi'ne açılan trilyonluk kapatma davası açıldığında, Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak'ın yazdığı bir yazısından dolayı evi haczedildiğinde, yazar Emine Şenlikoğlu'nun yazılarından dolayı hapis cezası aldığında medyanın sessiz kaldığını söyledi. 'Üç maymunu oynamakla meşgul değil miydiniz?' diye tepki gösteren Metin, "Özgür medya susturulmak isteniyor, basın özgürlüğüne müdahale var. Gazeteciler gözaltına alınıyor' diye dünyanın gürültüsünü kopartıyorsunuz. Bir takım merkezlerin, maniple ederek koparttığı gürültü bu kadar yüksekse, anlaşılan o ki çok kirli dolaplar ortaya çıkacak." dedi.

Metin, 'basın özgürlüğüne müdahale' diye kopartılan bu yaygaranın görülmekte olan davalara, soruşturmalara müdahale etmek olduğunu dile getirdi. Savcılar, yargıçların üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalışıldığını kaydeden Metin, görevini yapan savcıların, hakimlerin arkasında halkın olduğunu belirterek, "Halk takdirle karşılıyor, sonuna kadar arkanızdayız." şeklinde konuştu.

Gözaltılarda, hapishanelerde yaşanacak kanun dışı hareketlerin de takipçisi olacaklarını kaydeden Metin, şöyle dedi: "Her kim olursa olsun, bu gözaltılar, hapisler sırasında, insan hakları ihlalleri olursa, bunun da takipçisi olacağımızı, onların yaptığı gibi yapmayıp, mağdurların hakkını da bu meydanda arayacağımızı ilan ediyoruz." - KOCAELİ

Kaynak: CHA

13 Mart 2011 Pazar 12:59

Güncel